W najbliższy weekend, podczas Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC oraz Mistrzostw Włoch w kategorii F4 powered by Abarth. na kierowców Abartha czeka podwójne wyzwanie

Portugalia jest gospodarzem Rally Fafe Montelongo, który po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Europy FIA ERC. W tym samym czasie młodzi kierowcy, biorący udział w Mistrzostwach Włoch w kategorii F4 powered by Abarth. będą rywalizować na torze Mugello podczas czwartego spotkania włoskiej serii.

Rally Fafe Montelongo to trzecie zawody w ramach Abarth Rally Cup, którego kalendarz ponownie obejmuje sześć spotkań, dzięki dodaniu do Mistrzostw ERC rajdu Spa Rally. Zaplanowany na środek zimy Spa Rally przywraca wyścigom rajdowym nieustraszony wymiar, jaki zapewnić mogą jedynie zawody rozgrywane o tej porze roku: w podobnej zimowej scenerii, w Rajdzie Monte Carlo w 1980 roku, miało miejsce historyczne zwycięstwo Waltera Röhrla za kierownicą Fiata 131 Abarth Rally.

Rally Fafe Montelongo, pokrywający się z Rajdem Portugalii i Rajdem Północy, rundami Mistrzostw Świata, charakteryzuje się pofałdowaną, asfaltową trasą oraz naprzemiennie występującymi szybkimi łukami z wąskimi zakrętami na gładkiej powierzchni. Rajd jest więc doskonale dostosowany do specyfiki 124 rally, szczycącego się doskonałą równowagą i możliwością łatwego i szybkiego dostosowania się do wymogów toru: szybki i lepiej wyważony na gładkich odcinkach, bardziej efektywny na technicznych i wolniejszych etapach. Trasa ma długość 527 km, z czego 183 km stanowią próby czasowe, podzielone na 18 odcinków specjalnych.

Baza wydarzenia zlokalizowana będzie w Fafe, małym miasteczku o długiej tradycji rajdowej. Harmonogram obejmuje sesję kwalifikacyjną w piątek, 2 października o godz. 16.00. Pierwszy etap odbędzie się w sobotę, od godziny 8:30 do 18:45, natomiast drugi w niedzielę, ze startem o 8:30 i zakończeniem o 18:30.

W tym samym czasie, na torze Mugello odbędzie się 4. runda Mistrzostw Włoch F4 powered by Abarth, z około 30 młodymi zawodnikami na starcie, z których 5 to debiutanci, w tym Lorenzo Patrese, syn Riccardo, byłego kierowcy F1.

Po pierwszych trzech wyścigach, w klasyfikacji generalnej Mistrzostw, pierwsze dwa miejsca zajmują włoscy kierowcy, Gabriele Minì i Francesco Pizzi, a za nimi Brytyjczyk Jonny Edgar i Amerykanin Jak Crawford. Spośród dotychczas rozegranych 9 wyścigów (po 3 w każdym), Minì wygrał 2, Włoch Andrea Rosso 2 (6. miejsce w klasyfikacji generalnej), a Pizzi, Edgar, Crawford, Rumun Filip Ugran i Niemiec Joshua Dürksen wygrali po 1.

Harmonogram weekendu w Toskanii przewiduje dwie sesje kwalifikacyjne, w sobotę, 3 października o 9:30. 1. wyścig odbędzie się po południu, o 15:25. w niedzielę, 2. wyścig rozpocznie się o 11.40, a 3. o 16.40.

Poprzedni wpis Następny wpis