Wybierz markę

29 września 2022 roku z taśm montażowych tyskiej fabryki samochodów Stellantis zjechał 12 500 000 pojazd. Wyjątkowy jubilat to Fiat 500 Dolcevita, wyposażony w nowoczesny, hybrydowy napęd, który trafi do szczęśliwego nabywcy w Belgii. Tradycyjnie już, pracownicy tyskiej fabryki świętują i wyróżniają przy tego typu okazjach samochody wyprodukowane bezpośrednio przed i po egzemplarzu jubileuszowym.

Numer 12 499 999 przypadł hybrydowej Lancii Ypsilon w wersji Gold, która pojedzie na rynek włoski. Modelem +1, czyli z numerem 12 500 001, jest zadziorny, sportowy Abarth 695 Tributo 131 Rally, który trafi do Niemiec.

„Bijemy kolejne rekordy i to naszym ulubionym Fiatem 500. To bowiem właśnie przy produkcji tego modelu na liczniku naszej fabryki wybiła imponująca liczba 12,5 miliona. Fiat 500 to od lat ulubieniec Europejczyków w segmencie małych aut miejskich. Cieszy nas, że również w Polsce nasza pięćsetka dominuje w rankingach sprzedaży w swoim segmencie – podsumował uroczystość Tomasz Gębka, dyrektor fabryki samochodów Stellantis w Tychach.

Fiat 500 to obecnie jeden z trzech produkowanych u nas modeli samochodów. Za chwilę dołączy do nich kolejny. W tej chwili prowadzimy intensywne prace nad uruchomieniem produkcji nowego samochodu dla marki Jeep®, modelu Avenger. Będzie to nie tylko pierwszy Jeep® produkowany w Polsce. To też pierwszy w historii elektryczny samochód osobowy produkowany seryjnie w naszym kraju. – stwierdził Tomasz Gębka.

Stellantis w Bielsku i Tychach, czyli 12,5 miliona aut z Polski

Warto podkreślić, że na imponujący wynik 12,5 miliona samochodów wyprodukowanych w latach 1971-2022 złożyły się rezultaty dwóch zakładów produkcyjnych. Obok wspomnianej fabryki Stellantis w Tychach, do września 2000 roku produkcja odbywała się również w Bielsku-Białej. Dziś w tym zakładzie powstają nowoczesne silniki, takie jak hybrydowy GSE, w które wyposażane są produkowane w Tychach Fiaty i Lancie.

Liderem pod względem największej liczby wyprodukowanych egzemplarzy pozostaje samochód, który zmotoryzował Polskę. Chodzi oczywiście o niezastąpionego „Malucha”, czyli Fiata 126p, którego łącznie w Bielsku-Białej i Tychach powstało aż 3 318 674 sztuk. Drugie miejsce zajmuje model 500 z wynikiem 2 683 889 sztuk (Fiat i Abarth łącznie), a trzecie przypada Fiatowi Panda, którego tyska fabryka wyprodukowała w liczbie 2 168 491 egzemplarzy.

Co ciekawe i wyjątkowe dla branży motoryzacyjnej, to fakt, że zarówno model Panda, jak i Fiat 500, produkowane w tyskim zakładzie, zdobyły prestiżowe tytuły samochodu roku – „Car Of The Year” – odpowiednio w latach 2004 i 2008. Panda była przy tym pierwszym wyprodukowanym w Polsce samochodem, który uzyskał to cenne wyróżnienie.

Patrząc w przyszłość

Przyszłość fabryki Stellantis w Tychach to nowe inwestycje i intensywne prace nad przystosowaniem do uruchomienia nowych, większych modeli. Pierwszy z nich, w pełni elektryczny Jeep Avenger wyruszy na podbój europejskiego rynku już w 2023 roku.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!