Kilka dni temu pisaliśmy o ciemnych chmurach nad zespołem Alfa Romeo Racing ORLEN, z powodu zapowiedzi odejścia na sportową emeryturę Kimi Räikkönena (CZYTAJ TUTAJ) Jednakże wszystko wyszło na prostą….

Valtteri Bottas, dziewięciokrotny zwycięzca Grand Prix, dołącza do zespołu w momencie, gdy Formuła 1 stoi u progu zupełnie nowej ery i ze względu na szeroko zakrojone zmiany w przepisach, stwarza zespołowi wyjątkową okazję do przesunięcia się na czoło stawki.

Sportowy  życiorys

Valtteri, urodzony 28 sierpnia 1989 roku w miejscowości Nastola w Finlandii, rozpoczął karierę od licznych zwycięstw w juniorskiej kategorii i był drugim kierowcą, który zwyciężył w Formule Renault Eurocup oraz w Północnoeuropejskim Pucharze Formuły Renault w tym samym, 2008 roku. Następnie został zwycięzcą prestiżowego Masters of Formula 3 zarówno w 2009, jak i 2010 roku, będąc pierwszym kierowcą, któremu udało się to osiągnąć. Po awansie do serii GP3 Valtteri czterokrotnie stanął na najwyższym podium i wyszedł na prowadzenie w mistrzostwach, pokazując że jest gotowy pojawić się na najważniejszej scenie sportów motorowych.

W sezonie 2013, Valtteri zadebiutował w Formule 1 w zespole Williams, jako jeden z najzdolniejszych młodych talentów, a w 2017 roku dołączył do zespołu Mercedesa, gdzie odegrał kluczową rolę, pomagając zespołowi zdobyć Mistrzostwo Świata Konstruktorów cztery lata z rzędu. Valtteri wygrał swój pierwszy wyścig w Soczi w 2017 roku, dodając osiem kolejnych zwycięstw do swojej bogatej kolekcji, łącznie 54 miejsc na podium dla zespołu Brackley.

Dziewięć zwycięstw, 17 pole position i 63 miejsca na podium to świetny wstęp do kolejnych sukcesów Valtteriego, dwukrotnego wicemistrza świata w sezonach 2019 i 2020. Przyszły rok zapisze nowy rozdział w historii utalentowanego kierowcy z Nastoli. Dołączając do zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN, Valtteri będzie mógł wykorzystać swoje doświadczenie w zawodach Formuły 1, pomagając zespołowi awansować w rankingach. Dzięki nowym przepisom, wprowadzającym nową erę dla Formuły 1, zespół z Hinwil i kierowca mają okazję zapisać razem nowe, obfitujące w sukcesy karty w historii.

Witamy w zespole Alfa Romeo Racing ORLEN, VB77 !

Valtteri Bottas: „Otwieram nowy rozdział w mojej wyścigowej karierze. Jestem podekscytowany dołączeniem do zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN na sezon 2022 i kolejne lata. Będzie to dla mnie nowe wyzwanie z kultowym producentem.

Alfa Romeo to marka, której nie trzeba przedstawiać, zapisała wspaniałe karty w historii Formuły 1, a reprezentowanie jej będzie zaszczytem. Potencjał zespołu w Hinwil jest oczywisty i już się cieszę, że będę miał możliwość poprowadzenia go na przód stawki, zwłaszcza w obliczu nowych przepisów, które dadzą zespołowi szansę w 2022 na skok w wydajności. Jestem wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzył mnie zespół i nie mogę się doczekać, by im się odwdzięczyć. Jestem głodny sukcesów i ścigam się po wyniki, a gdy przyjdzie czas, po zwycięstwa. Znam dobrze Freda (Vasseura) i nie mogę doczekać się poznania reszty zespołu, z którym będę pracował. Zbudujemy mocne relacje jak w Mercedesie. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem w Brackley i koncentruję się na dokończeniu swojej pracy, walcząc o kolejne mistrzostwo świata. Nie mogę się doczekać nowych wyzwań, które czekają nas w przyszłym roku”.

 

Jean Philippe Imparato, dyrektor generalny Alfy Romeo: „Cieszymy się, że możemy powitać we wspaniałej społeczności Alfa Romeo tak doświadczonego kierowcę jak Valtteri Bottas. Wartości, jak wydajność, stabilność i osiągi, które Alfa Romeo na nowo definiuje z myślą o swojej przyszłości, są doskonale uosabiane przez takiego kierowcę jak Valtteri, z którym mamy nadzieję zapisać nowe rozdziały wspaniałej sportowej historii”.

Frédéric Vasseur, szef zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN: „Z przyjemnością mogę powitać Valtteriego w zespole i nie mogę się doczekać naszej wspólnej podróży. Wraz z nim sprowadzamy do Hinwil kierowcę potrafiącego grać na rzecz zespołu. Valtteri jest w tej chwili częścią zespołu, który tworzy historię F1 i ma na swoim koncie cztery tytuły mistrza świata wśród konstruktorów. Jest właściwym kierowcą, który pomoże Alfie Romeo Racing ORLEN zrobić krok do przodu. Nasze relacje mają długą przeszłość i sięgają czasu, kiedy to pracowaliśmy razem w udanych kampaniach w Formule 3 i GP3. Jego talent i umiejętności był widoczne już wtedy, a z czasem je rozwinął. Naprawdę nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jak wykorzysta swoje zdolności dla dobra zespołu. Wieloletnia umowa, daje Valtteriemu i zespołowi stabilność, której potrzebujemy, aby zbudować ambitny projekt w kluczowym dla F1 momencie. Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie nam przyszłość”.

 

Poprzedni wpis Następny wpis