Wybierz markę

Gdy zapytamy na ulicy przypadkową osobę o to, z czym kojarzy jej się Volvo, w odpowiedzi najczęściej słyszymy: z bezpieczeństwem. Jest to bowiem pierwszy producent, który kompleksowo opracowywał bezpieczną karoserię i wyposażenie samochodu pod kątem bezpieczeństwa ruchu. Niedługo zaprezentowane zostanie Volvo EX 90, który będzie wykraczał poza wszystko, co do tej pory można było spotkać w autach Volvo.

Volvo EX90 to początek nowej epoki dla marki Volvo. To dziedzictwo bezpieczeństwa, jakości i innowacji przeniesione w przyszłość.

Volvo EX 90 – zrozumieć człowieka

Nowy model Volvo jest zaprojektowany tak, by rozumiał człowieka i otoczenie, zapewniając w ten sposób jadącym poczucie bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacjom oprogramowania i nowym danym będzie umiał się uczyć, dlatego z czasem będzie stawał się jeszcze mądrzejszy i bardziej bezpieczny.

Rozwój najnowszych technologii bezpieczeństwa jazdy opiera się na analizie ludzkich zachowań, co od dawna jest przedmiotem badań. Wszak praktycznie każdemu z nas przydarzył się w życiu przynajmniej jeden wypadek samochodowy.

To nie wynika z oceny umiejętności: gdyż każdy zazwyczaj jest dobrym kierowcą, uważnym i podejmującym właściwe decyzje. Ale jesteśmy tylko ludźmi, naturalnie podlegamy emocjom.

Nieuwaga i zmęczenie należą do naszego życia, wszędzie podróżują wraz z nami. Nie zawsze jesteśmy w najlepszej formie, z różnych przyczyn. A na drodze wystarczą sekundy, by doszło do tego, czego najbardziej się obawiamy.

Dlatego celem projektantów było pomóc kierowcy lepiej prowadzić i ograniczyć ryzyko wypadku. Volvo EX90 jest wyposażone w niewidzialną osłonę korzystającą z najbardziej zaawansowanej technologii czujników, dzięki którym samochód potrafi odczytać i zrozumieć kondycję kierowcy i jego otoczenie.

Czujniki się nie męczą

Zaczynając od nadwozia: zaawansowane urządzenia w postaci sterowanych komputerowo kamer, radarów i lidarów tworzą 360-stopniowy, ciągły obraz otoczenia samochodu.

Czujniki nie męczą się ani nie rozpraszają. Ich zadaniem jest reagować wtedy, gdy na reakcję człowieka jest już o ułamek sekundy za późno. Lidar obserwuje drogę w dzień i w nocy, przy każdej prędkości. Jest w stanie dostrzec niewielkie obiekty setki metrów przed samochodem, co daje czas na poinformowanie kierowcy, reakcję i uniknięcie zagrożenia.

Analizując dane pochodzące od samochodów jeżdżących już po drogach, wiadomo, że czujniki i inteligentne oprogramowanie wpływają na ograniczenie wypadków śmiertelnych i powodujących poważne obrażenia nawet o 20 procent.

Tym samym inżynierowie Volvo szacują, że można skuteczniej unikać wypadków nawet o kolejne 9 procent

Anioł stróż

W kabinie niewidzialna osłona jest także obecna. Czujniki i kamery sterowane przez specjalne algorytmy autorstwa Volvo mierzą poziom koncentracji kierowcy. Technologia pozwala EX90 rozpoznać oznaki nieuwagi czy zmęczenia lepiej niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu Volvo.

Samochód zareaguje najpierw lekkim kuksańcem, potem mocniejszym – w razie konieczności. A gdy dojdzie do rzeczy koszmarnej i kierowca zaśnie za kierownicą, EX90 zdoła bezpiecznie się zatrzymać i wezwać pomoc

Premierę nowego pojazdu zaplanowano na 9 listopada.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? DZWOŃ

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!