Volvo było pierwszym producentem samochodów, który zobowiązał się do przejścia z aut spalinowych do pełnej elektryfikacji. Jak zapowiadają szefowie koncernu, do roku 2030 firma będzie sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne. Zapewne już za trzy lata, połową globalnej sprzedaży Volvo będą samochody wyłącznie elektryczne. Zatem czas na zmiany zasilania baterii.

Jeżdżąc wieloma samochodami elektrycznymi zawsze trafiam na ten sam problem – na ładowanie baterii. O ile ktoś ma w domu Walllbox, problem nie istnieje. W nocy doładowuje akumulator trakcyjny i rano zawsze ma pojazd z pełnym zasiegiem

Gdy jednak ktoś korzysta z ładowarek publicznych, natrafi na duży problem. To samo dotyczy osób, które wybierają się samochodem elektrycznym w trasę. Problemem jest szybkość ładowania baterii. Nie dość, że ładowarki mają za małą moc ładowania, to dodatkowo baterie akumulatorowe także mają ograniczenia przyjmowania energii.

Volvo i StoreDot – zasięg 160 km w 5 minut

Volvo, mając tak ambitne plany rozwoju elektryczności, rozpoczęło prace dwutorowo. Nie tylko opracowywane są nowe samochody elektryczne. Volvo zainwestowało też w rozwój technologii baterii akumulatorowych. Jednym z tych działań jest inwestycja w StoreDot, izraelską firmę opracowującą technologię niezwykle szybkiego ładowania akumulatorów do samochodów elektrycznych. Jej akumulator umożliwia pobranie energii, zapewniającej zasięg 160 km, w czasie zaledwie 5 minut.

StoreDot – technologia akumulatorów

StoreDot rozwija najnowszą technologię akumulatorów, w których dominującym pierwiastkiem anody jest krzem. Równolegle z bateriami rozwijane jest oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie ich możliwości, a są one bardzo obiecujące:

  • pozwalają się niebywale szybko ładować,
  • mają wyższą pojemność przy tej samej masie,
  • do ich produkcji używa się znacznie mniej metali ziem rzadkich – takich jak Lit.

Ta inwestycja wpisuje się w ambicje Volvo Cars, która chce opracowywać samochody elektryczne o większym zasięgu, szybszym ładowaniu i niższych kosztach.

Volvo krok w przyszłość

Współpraca między obiema firmami będzie miała miejsce głównie w ramach joint venture Volvo Cars z Northvolt, wiodącym szwedzkim producentem akumulatorów. Dzięki inwestycji w StoreDot, Volvo Cars uzyskało dostęp do wszelkich technologii powstałych w wyniku współpracy.

Wspólne przedsięwzięcie z Northvolt, ogłoszone w zeszłym roku, skupi się zarówno na rozwoju, jak i produkcji najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych, specjalnie opracowanych i dostosowanych do użytku w czysto elektrycznych samochodach Volvo i Polestar nowej generacji.

W nadchodzących latach Volvo Cars planuje wprowadzić zupełnie nową rodzinę samochodów w pełni elektrycznych, co jest jednym z najbardziej ambitnych planów elektryfikacji w branży. Przejście na całkowitą elektryfikację jest częścią jej ambicji, aby do 2040 r. stać się firmą neutralną dla klimatu, ponieważ działa ona na rzecz konsekwentnego ograniczania emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności.

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis