Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami

Co robi Volvo na Targach Książki? Czyta. Audiobooki czyta, promuje czytelnictwo i kontynuuje swoją akcję „Czytamy z Volvo”. Za motto zakończonych wczoraj 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie posłużył cytat z wiersza Urodziny” Wisławy Szymborskiej „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Tym bardziej zatem krakowski salon Volvo Car PGD był na swoim miejscu. Dosłownie – z uwagi na produkt globalny – samochód, jaki może przenieść nas we wszystkie strony świata, oraz w przenośni – do świata wyobraźni, który Volvo otwiera lekturą.

Czytamy z Volvo podczas święta książki

Targi Książki, jako miejsce spotkań z literaturą i przestrzeń do dialogu międzykulturowego oraz międzypokoleniowego, promują czytelnictwo. To samo robi szwedzka marka akcją „Czytamy z Volvo”. – Skala jest oczywiście nieporównywalna, bo przecież święto książki przyciągnęło w tym roku do Expo Kraków ponad pięćdziesiąt tysięcy zwiedzających. Pojawiliśmy się jako Volvo na Targach Książki żeby promować audiobooki naszych autorów – mówi Sebastian Woźniak, dyrektor Volvo Car PGD Kraków. – Samochody Volvo zapewniają przyjemność podróży, a przyjemność będzie jeszcze większa w miłym towarzystwie czytanych często przez autora książek. Jak przypomina Arleta Ściepura, koordynatorka marketingu Volvo Car PGD, akcja „Czytamy z Volvo” w dużym stopniu nakierowana jest na dzieci. – Dzieci, zanim same zaczną czytać, mogą wchodzić w świat literatury za pomocą audiobooków. Dlatego gościom Targów wręczaliśmy kupony z kodem do nagrań naszych autorów na platformie Spotify. Korzyści są oczywiste, bo najmłodsi otrzymują rozwijającą rozrywkę, a rodzice są uwolnieni od pytań „Daleko jeszcze?”, częstych podczas długich podróży.

Targi dają także możliwość spotkań z autorami książek, z czego Volvo skrzętnie skorzystało. Arleta Ściepura wyjątkowo ceni spotkania dzieci z autorami. – Zaproszeni przez nas autorzy, nie tylko czytali swoje ostatnie książki, ale prowadzili także rozwojowe zabawy z naszymi najmłodszymi gośćmi. Takie spotkania, dostarczając ogromu emocji poprzez historie bohaterów, znakomicie rozbudzają i kształtują wyobraźnię nie tylko dzieci – uzasadnia Arleta Ściepura. W tym roku krakowski salon Volvo gościł na Targach Książki autorki prozy i poezji dla dzieci – Izabelę Michtę, Katarzynę Pruszkowską-Sokallę, Katarzynę Vanevską oraz Weronikę Szelęgiewicz. Efekty spotkań były od razu widoczne pod postaciami bohaterów bajek – wampirków i koniberków które dzieci stworzyły podczas warsztatów. Mamy więc potwierdzenie, że dobra literatura rozwija milusińskich także plastycznie.Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami

Samochody Volvo na Targach Książki bibliotekami

26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w liczbach wyglądają imponująco. Blisko pięciuset wystawców, ponad ośmiuset autorów, ponad pięćdziesiąt tysięcy odwiedzających w tym siedmiuset akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych. A do tego dwa samochody. Volvo na Targach Książki zaprezentowało modele XC60 oraz XC40, ale nie będziemy się nimi zajmować. Na testy zapraszamy do salonu Volvo w Krakowie, bo na Targach auta służyły jedynie za przykłady przewoźnych bibliotek audiobooków. O te także w ostatnich latach rozszerzyły się oczywiście Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Literatura oddziałuje na film, dlatego na targach odbyła się również kolejna edycja Word2Picture – przedsięwzięcia łączącego rynek wydawniczy z branżą filmową. A ponadto literatura coraz intensywniej wpływa na rynek gier, tak tradycyjnych planszówek, jak i gier komputerowych. Z tego powodu w pełni zrozumiała jest szerokość Strefy Bookgame i zainteresowanie, jakim się ona cieszyła.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie budzą wielkie zainteresowanie nie tylko indywidualnych czytelników. Są idealnym miejscem spotkań profesjonalistów – bibliotekarzy, księgarzy, ilustratorów, tłumaczy i innych osób zawodowo związane z rynkiem wydawniczym i branżą poligraficzną. Podobnie jak, także ku naszej radości, rośnie czytelnictwo, tak rozrasta się rynek, zapewniając interesujące treści. Miłym potwierdzeniem jest podsumowanie dyrektora jednej z miejskich bibliotek publicznej zaadresowane do organizatorów. – Z roku na rok te targi są coraz lepsze (…) tworzycie wspaniałą historię i tworzycie modę na czytanie. Co jest chyba najwspanialsze – powiedział Jerzy Misiurski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Opocznie. Chociaż akcja „Czytamy z Volvo” jest tylko cegiełką w modzie na czytanie, to pracownicy marki i krakowskiego salonu Volvo Car PGD mają powód do dumy.

Radek Pszczółka
Zdjęcia: Klaudia Szwagrzyk

Volvo na Targach Książki – galeria zdjęć

 

promocja czytelnictwa - Czytamy z Volvo Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami Międzynarodowe Targi Książki Kraków 2023 spotkanie autorskie Międzynarodowe Targi Książki Kraków 2023 spotkanie autorskie Volvo na Targach Książki, Czytamy z Volvo, spotkania autorskie, warsztaty z autorami
Poprzedni wpis Następny wpis