Wybierz markę

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Drzewa zaczynają kwitnąć, a my z radością ruszamy na łono przyrody. Także w naszym otoczeniu rozpoczyna się przemiana. Zaczynamy ją oczywiście od siebie, żeby dobrze czuć się na majówce albo już na dłuższym urlopie. Aby jednak na miejsce relaksu spokojnie i zrelaksowanym dojechać, aby w pełni poczuć luz, beztroskę i mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy, pamiętamy o swoim samochodzie. Na co zwrócić uwagę, kiedy bierzemy się za wiosenny przegląd auta, przypominają doradcy serwisów Nissan Japan Motors.

Wymiana opon

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, wykonując wiosenny przegląd auta, to oczywiście wymiana opon. Wprawdzie są osoby, które twierdzą, że opona zimowa jest bardziej miękka od letniej, przez co lepiej przylega latem do nawierzchni, ale to mity. Faktycznie mieszanka gumowa z której wykonano opony zimowe jest miękka, więc lepiej zachowuje się w niskich temperaturach. Przy temperaturach wyższych wiąże się to jednak z obniżeniem bezpieczeństwa. Na szybko pokonywanych zakrętach sztywna letnia guma przejmuje część sił bocznych działających na samochód. Opona zimowa będzie zaś bardziej elastyczna, co doprowadzi do utraty stateczności i poślizgu. Oczywiście taka sytuacja wystąpi tylko w przypadku szybkiego pokonywania zakrętów i wielu kierowców nie obawia się takiej sytuacji. Niemniej zawsze może to nastąpić w najmniej oczekiwanej chwili i wówczas tylko opona i łut szczęścia zadecydują o naszym bezpieczeństwie.

Jednakże nawet osoby, które nigdy nie jeżdżą szybko, także odczują problem z oponami zimowymi w lecie. Wspomniana elastyczność opony sprawia bowiem, że droga hamowania jest dłuższa. Wymogi pracy zarówno w zimie jak i w lecie spełnia tylko opona wielosezonowa, ale nie w takim stopniu jak opony sezonowe.  Opony typowo letnie są najlepsze do użytkowania w lecie, a zimowe jedyne w zimowe dni.

Po wymianie opon warto rozważyć zostawienie kompletu zdjętych gum w przechowalni prowadzonej przez serwis. Dzięki temu mamy gwarancję, że opony są odpowiednio składowane i nie grozi im zdeformowanie lub utrata własności mieszanki gumowej.

Kontrola stanu zawieszenia za złotówkę

Gdy dokonamy wiosennego przeglądu samochodu i wymiany opon w autoryzowanym serwisie Nissan Japan Motors, warto skorzystać z kontroli układu zawieszenia. Za cenę niższą niż cena gumy do żucia profesjonaliści sprawdzą stan układu i doradzą ewentualne naprawy. Dzięki temu, zyskamy pewność bezpieczeństwa przed wakacyjnymi podróżami i zapewnimy sobie dłuższy spokój ducha.

Ustawienie geometrii kół

Wiosenny przegląd auta to najlepszy czas na ustawienie geometrii kół, wytelepanych w zimowych dziurach. Zazwyczaj wielu kierowców kwituje to słowem ustawienie zbieżności. Nie jest to w pełni prawda, ale możemy przyjąć to pewien skrót myślowy, czy slogan kierowców. Prawdą jest jednak, że poruszając się samochodem z niewłaściwie ustawionymi parametrami geometrii, szybko doprowadzimy do zniszczenia opon. Wewnętrzna i zewnętrzna strefa bieżnika będzie się wówczas ścierać nierównomiernie, a w rezultacie opona utraci swoje właściwości i nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Wśród pozostałych symptomów wywołanych problemami z geometrią należy wyróżnić:
– ściąganie samochodu w którąś ze stron;
– zwiększone zużycie paliwa;
– nadmierny opór podczas obrotu kierownicą;
– opóźniona reakcja kół na ruch kierownicy;
– luzy wyczuwalne na kierownicy;
– pisk opon podczas pokonywania zakrętów;
– nieprzewidywalne zachowania samochodu, takie jak poślizgi czy nagła zmiana toru jazdy.

Jazda w zimie po dziurawych ulicach, kiedy uszkodzenia nawierzchni były zamaskowane kałużami lub śniegiem, to ogromny poligon doświadczalny dla zawieszenia. Stąd też wiosenny przegląd samochodu i kontrola geometrii jest jak najbardziej wskazany.

Wiosenny przegląd auta w wymiarze estetycznym

Bez względu na fakt, czy uważamy auto za część naszej osobowości, czy też za indywidualny produkt, warto zadbać o jego wygląd. Dlatego wiosenny przegląd samochodu to także dbałość o karoserię naszego samochodu i jej ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Powłoka lakiernicza to niezwykle istotny element samochodu. Nie tylko stanowi element dekoracyjny, ale także ochronny. Zabezpiecza bowiem karoserię przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą wywoływać różnego typu reakcje chemiczne. Lakier chroni też karoserię przed korozją, zadrapaniami, odbarwieniami, zmatowieniem, przed wszelkimi skutkami działania środowiska naturalnego. Dlatego ważne jest, aby jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie. Szczególnie po zimie, gdy auto było narażone na czynniki chemiczne, warto powierzyć samochód profesjonalistom.

Filtr kabinowy, czyli coś dla kierowcy

Wiosenny przegląd samochodu to także dbałość o jadących. Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około trzy sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do stłuczki. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze. To wszystko bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kierowca borykający się z alergią ma problemy ze skupieniem, co możemy porównać do jazdy pod wpływem alkoholu. Aby tego uniknąć, wiosenny przegląd samochodu powinien obejmować wymianę filtra kabinowego. A w tym wpisie podpowiadaliśmy, jaki filtr kabinowy wybrać.

Głównym zadaniem filtra kabinowego jest skutecznie oczyszczanie powietrza, które dociera do wnętrza pojazdu, np. po włączeniu klimatyzacji. To właśnie filtr przeciwpyłkowy w skuteczny sposób rozprawia się z pyłkami roślin, kurzem, dymem, a także zarodnikami, które unoszą się nad drogą w czasie jazdy. Filtr kabinowy trzeba jednak regularnie wymieniać – najlepiej raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów. Wiosna jest idealnym czasem na taką wymianę, gdyż dokonujemy ochrony wnętrza przed okresem pylenia roślin.

Przy okazji wymiany zanieczyszczonego filtra warto również pomyśleć o dezynfekcji klimatyzacji poprzez jej ozonowanie. Ozonowanie to proces polegający na usuwaniu niepożądanych zapachów, bakterii, pleśni, grzybów oraz alergenów, będący metodą bezpieczną, skuteczną i ekologiczną.

Ozon ma bardzo silne właściwości odkażające, niemal pięćdziesiąt razy silniejsze, niż chlor. Jego niewątpliwą zaletą jest gazowy stan skupienia, który sprawia, że dociera on wszędzie. Co ważne, nie maskuje on szkodliwych związków, tylko je utlenia, przez co przestają być dla nas problemem.

Wiosenny przegląd auta i jego efekty

Gdy profesjonalnie i z sercem podejdziemy do naszego samochodu, to możemy oczekiwać trzech efektów:
– pewności jazdy w każdych warunkach;
– stałej gotowości auta do niezawodnego dowożenia nas na miejsce;
– przedłużenia żywotności samochodu.

Dzięki temu poświęcając troszkę uwagi naszemu samochodowi, zyskamy między innymi spokój, niezawodność i oszczędność, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Mieczysław Kowalik

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!