Wybierz markę

CUPRA miała zostać sportowym ramieniem grupy VW i od samego początku tworzy swoje modele, podkreślając ich sportowe DNA. Wprowadzając na rynek model Cupra Formentor VZ5, hiszpański producent połączył siły z Audi. Tak powstał pojazd, który dzieli najlepsze cechy obydwu marek – hiszpański charakter CUPRY Formentor oraz niezrównaną szybkość Audi RS. Co łączy te dwa zupełnie różne modele?Cupra Formentor VZ5, wnętrze

VZ5  – „Veloz” oznacza „szybki”

Już pierwszy model sportowego SUV-a firmy CUPRA robił potężne wrażenie. Crossover zadebiutował w roku 2020 w wersji z turbodoładowanym silnikiem 2.0 TSI o mocy 310 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Ten silnik był gwarancją sportowych osiągów. Jednak na tym nie poprzestano, ponieważ już rok później CUPRA wypuściła na rynek specjalną edycję VZ5. Nazwa nowej wersji modelu pochodzi od hiszpańskiego słowa „veloz” („szybki”) i jest prawdziwą emanacją sportowego charakteru marki.
Model wyposażono w 5-cylindrowy silnik o pojemności 2,5 l, który pozwala na osiągnięcie mocy nawet do 390 KM, czyli o 80 KM więcej niż w początkowej wersji.

Cupra Formentor VZ5 – połączenie tego co najlepsze

CUPRA Formentor VZ5 to nie tylko innowacyjny SUV ze sportowym DNA. To także pierwszy samochód wyposażony w 5-cylindrowy silnik, który wcześniej wykorzystywany był wyłącznie w modelach Audi – RS3 oraz RS Q3.
Ten wyjątkowy układ napędowy pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w zaledwie 4,2 sekundy. Niemiecki producent jeszcze nigdy do tej pory nie umożliwił wykorzystania tego silnika w modelach innych marek. Postanowił zrobić wyjątek dla modelu VZ5, ale postawiono warunek. Otóż wskazano, że moc silnika będzie o 10 KM mniejsza niż w modelach RS.

Specjalna edycja Formentora pozostaje natomiast wierna hiszpańskiej estetyce marki Cupra. Wszystko dzięki fotelom kubełkowym wykonanym ze skóry w kolorze Petrol Blue lub Black, a także charakterystycznymi dla marki 20-calowymi felgami aluminiowymi z miedzianymi elementami.

Tym samym CUPRA Formentor VZ5 wyznacza nowe standardy w segmencie sportowych crossoverów.

Bogusław KorzeniowskiCupra Formentor VZ5m wydech

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!