Wybierz markę

Volvo EM90 - pierwsze zdjęcie (z góry) premiera

Volvo EM90 to duży, luksusowy VAN, którego światową premierą marka zapowiedziała na listopad. Samochód jest pierwszym całkowicie elektrycznym modelem marki w segmencie MPV premium. Niestety, na początek – a nie wiemy, jak długo potrwa ten „początek” – samochód będzie dostępny tylko dla klientów z Chin. Sygnalizuję jego pojawienie się z zainteresowaniem oraz by odnotować kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej Volvo Cars.

Ledwo miały oficjalną premierę Volvo EX30 oraz EX90, i zanim jeszcze do salonów zdążyły przyjechać, już mamy zapowiedź kolejnej premiery. EM90 jest samochodem, który swoimi walorami będzie po części konkurował z EX90. Jednak proszę nie odkładać marzenia o dużym Volvo na nieokreśloną przyszłość. Siedmioosobowy EX90 już jest w zasięgu zamówienia, także w leasingu i z dopłatą w programie mój elektryk.

Nowina o Volvo EM90

EM90 będzie pierwszym w historii szwedzkiej marki w pełni elektrycznym modelem MPV segmentu premium. Jego komfort zaczyna się od wielkości, a przestrzeń dla podróżujących ma być według skromnych zapowiedzi spora. Do wnętrza samochodu producent wprowadza skandynawski styl urządzania wnętrz domów, a w szczególności salonu. Łatwo więc spodziewać się nie tylko wyważonej elegancji, ale także ergonomii i komfortu. To sprawia, że EM90 ma być samochodem idealnym dla osób, które w trasie spędzają naprawdę wiele czasu. A chyba częściej robią to służbowo, a nie prywatnie. W związku z tym można spodziewać się funkcjonalności czyniących z nowego MPV Volvo eleganckie mobilne biuro. Multifunkcjonalność była z pewnością jednym z głównych założeń projektowych. Volvo pisze bowiem o EM90 jako miejscu, w którym możesz połączyć się z bliskimi, odpocząć, pracować lub oddać się refleksjom.

Pełną informację o samochodzie poznamy dopiero wraz z jego światową premierą, zapowiedzianą na 12 listopada 2023 roku. Odbędzie sią ona w Chinach i – jak zaznaczyłem na wstępie – samochód początkowo będzie dostępny tylko na tamtejszym rynku. Klienci z Chin będą mogli skorzystać z systemu zamówień, który ruszy już w dniu premiery.

Przypomnienie o działaniach Volvo dla klimatu

Odnotowujemy zapowiedź premiery modelu EM90 także jako kolejnego działania Volvo na rzecz klimatu. Są one co i rusz doceniane różnymi wyróżnieniami, którymi jednak Volvo się nie chwali. Bo – wiadomo – motorem działań nie są nagrody ale jest nim odpowiedzialność społeczna marki zawarta w szczegółowym planie ograniczenia emisji. Firma założyła między innymi zmniejszenie o 40 procent śladu węglowego przypadającego na jeden samochód do roku 2025. Od tego też czasu 25 procent materiałów użytych do produkcji nowych aut będą stanowiły surowce organiczne lub pochodzące z recyklingu.

Kolejny etap to neutralność klimatyczna, której osiągnięcie Volvo Cars zaplanowało na rok 2040. Dlatego założenia polityki środowiskowej sięgają dalej niż ograniczenie emisji dzięki przejściu na napęd elektryczny, jak w przypadku modelu EM90. Firma zmniejszy bowiem emisje węglowe w operacjach całej swojej sieci produkcyjnej i w łańcuchu dostaw. Równocześnie intensywnie pracuje nad efektywnym wykorzystywaniem cennych surowców i zmniejszaniem śladu węglowego, dzięki stosowaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

Władysław Adamczyk

Niezależnie od tego, że lato meteorologiczne cudownie nam się przedłużyło, przedłużyło się także lato bez VAT w Volvo. O wysokościach rabatów obejmujących modele XC60, XC90, S60, S90, V60 i V90 Cross Country, pisaliśmy w tym wpisie.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!