Już dziesiąte wyróżnienie otrzymał w Wielkiej Brytanii nowy Fiat 500. Tym razem w konkursie News UK Motor Awards 2021 zdobył tytuł „Mały Samochód Roku”. Jako kandydata do nagrody auto wskazali uznani dziennikarze motoryzacyjni ze wszystkich tytułów News UK. Wyboru dokonali czytelnicy The Times, The Sunday Times, Driving .co.uk, The Sun i talkSport.

Nowy Fiat 500 jest samochodem wielce utytułowanym. Wśród najważniejszych tytułów przyznanych modelowi są m.in.: Green Car”, uzyskany we francuskim konkursie Automobile Awards 2020 oraz tytuł „Car of the Year and Best Small Electric Car” przyznany przez Driving Electric. Oprócz tych prestiżowych międzynarodowych wyróżnień, samochód zdobył również nagrodę „Best Design 2020″, przyznaną przez niemiecki magazyn „Auto Motor und Sport” oraz „Best Design Concept” otrzymaną w prestiżowym międzynarodowym konkursie „Red Dot Design Awards”.

Nowy Fiat 500 - Mały Samochód Roku w konkursie News UK Motor Awards
Nowy Fiat 500 – Mały Samochód Roku w konkursie News UK Motor Awards

Jurorzy renomowanych konkursów doceniają… Ale przede wszystkim doceniają klienci. Nowy Fiat 500 jest najlepiej sprzedającym się samochodem z prawie 28% udziałem w rynku w segmencie samochodów miejskich w Europie. Ponadto jest liderem na rynku samochodów miejskich w aż dwunastu krajach. Natomiast we Włoszech pięćsetka jest najchętniej kupowanym samochodem na całym rynku EV.

Dlaczego Fiat 500 jest wielki

Przyznajemy się bez bicia, a za przyjemnością, że fanami Fiata 500e, czyli elektrycznego zostaliśmy już podczas pierwszej jazdy testowej. Była ona też – przypominamy – pierwszym testem Fiata 500 w Polsce, bo jedynym egzemplarzem zarejestrowanym w Polsce dysponował miły nam salon Fiat Euromobil w Warszawie.

Jak to powiedział Olivier François, prezes Fiat Brand Global, zabierając nas rok wcześniej na wirtualną wyprawę Nowym Fiatem 500? Aby poznać prawdziwy charakter tego samochodu, trzeba usiąść za jego kierownicą. I właśnie wtedy się zakochaliśmy.

Zakochaliśmy się między innymi dlatego, że test Fiata 500e przyniósł trochę niespodzianek, więc faktycznie poznaliśmy jego prawdziwy charakter. Pisaliśmy między innymi: Przyspieszenie robi wrażenie. Tego się spodziewaliśmy. Przyspieszenie budzi też zdziwienie. Tych, którzy się nie spodziewali i na światłach zostali, no bo skąd mogli wiedzieć, że nasza „Pięćsetka”, jak to elektryk, cieszy maksymalnym momentem obrotowym „zaraz, już”. Dzięki wpisanej w cyfrę „0” małej literce „e”, Fiat 500 zadziwiał przyspieszeniem użytkowników aut z czterema kółkami, gwiazdą lub rozgwiazdą na masce, co widzieliśmy na ich twarzach, gdy dojeżdżali do nas na kolejnych światłach. Już dawno temu wyrośliśmy z zabawy „kto pierwszy spod świateł”, więc się ani trochę nie staraliśmy. A piszemy o tym tylko dlatego, żeby wytłumaczyć zjawisko zdziwionym…

 No dobrze, przyznajemy się, może nie tylko. Jest ważniejszy powód. Mimo iż sami uwielbiamy pomruk V6 i V8, to nie godzimy się na używanie wobec aut elektrycznych pejoratywnego określenia „wtyczkowozy”.

Tym bardziej jeśli „wtyczkowóz” rules.

Poprzedni wpis Następny wpis