Wybierz markę

Przyzwyczailiśmy się, że samochody hybrydowe są wyznacznikami ekonomii i ekologii. Do tego dochodzą jeszcze dwie z pozoru przeciwstawne zalety. Kiedy jedziemy hybrydą na napędzie tylko elektrycznym, cieszymy siebie i pasażerów ciszą. A kiedy ruszamy spod świateł, zupełnie niewinnie i bez zbędnych odgłosów wyższości, robimy to jako pierwsi. Bo przecież maksymalny moment obrotowy z silnika elektrycznego otrzymujemy błyskawicznie, a zsumowana moc napędów zapewnia nam frajdę dynamiki. Dynamika to cecha samochodów marki CUPRA, które szczycą się hiszpańskim temperamentem. I tą zaletą ucieszy nas CUPRA Leon, ale jeszcze bardziej CUPRA Leon PHEV, czyli plug-in hybrid. Taki motoryzacyjny wigor lubimy.

CUPRA Leon – kompakt o sportowym sercu

Jak pamiętamy, właśnie od modelu Leon, w październiku 2020 roku, rozpoczęła się niedługa a już naznaczona sukcesami historia marki CUPRA. Od samego początku swojego zaistnienia na rynku model CUPRA Leon wyróżniał się silnikami o potężnych mocach. Nie same silniki sprawiły jednak, że zyskał duże uznanie klientów i niezmiennie się nim cieszy. Formentora nie przebije, bo i nie chce. Jest przecież kompaktem, więc dla jego nabywców priorytetowe są inne cechy, a ma ich wystarczająco dużo. Wystarczająco dla klientów i dla producenta, który zdecydował się wzmocnić gamę CUPRA Leon o hybrydy, dając nam większe możliwości wyboru.

Obecnie możemy wybierać spośród silników benzynowych o mocach 150 KM190 KM, 245 KM, 300 KM i 310 KM. To wersje przeznaczone dla miłośników jazdy sportowej, z którymi konkurować chcą Nissan Nissmo, czy modele Hyundai N. Szczególnie fascynującą jest CUPRA Leon z silnikiem 1,5 TSi 150 KM. Zapewnia ona zarówno wyjątkowo ekonomiczną eksploatację, jak i dynamikę jazdy, a jej dodatkowym atutem jest także cena. Teraz dodatkowo mamy do wyboru również dwie wersje hybrydowe 1,4 plug-in (PHEV), czyli hybrydy ładowane z gniazdka. Porównanie wersji 1,5 TSi oraz hybrydowej to główny powód, dla którego zapraszam Państwa do salonu CUPRY na jazdy testowe.

Marka postanowiła zaakcentować elektryfikację, nadając tej wersji swojego kompaktowego modelu nazwę CUPRA Leon e-Hybrid. Wydaje się jednak, że w powszechnej świadomości, jako hybryda plug-in, będzie on funkcjonował pod nazwą CUPRA Leon PHEV.

CUPRA Leon PHEV – efektywne połączenie świata aut elektrycznych i spalinowych

Hybrydy typu plug-in (PHEV), czyli ładowane z gniazdka, pozwalają na jazdę w trybie elektrycznym, bez obaw o zasięg. CUPRA Leon PHEV, dzięki baterii o pojemności 13 kWh, jako bezemisyjna wersja elektryczna przejedzie prawie 60 kilometrów. Są to dane WLTP, a rzeczywiste zawarliśmy w naszym teścieA badanie potwierdzają, że nawet tych 60 kilometrów to więcej niż przejeżdża dziennie zdecydowana większość z nas. Podczas dalszych podróży, gdy zasięg ma znaczenie, Cupra Leon PHEV korzysta z silnika spalinowego, co daje nam spokój w podróży.

Cupra Leon PHEV jest też niezwykle dynamiczna. Układ napędowy może mieć 204 KM lub 245 KM mocy. Najszybsza wersja przyspiesza ze startu zatrzymanego do 100 km/h w czasie siedmiu sekund. Prędkość maksymalna modelu to 210 km/h. Jest więc odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie kierowców na pojazdy zarówno dynamiczne, jak i przyjazne środowisku.

CUPRA Leon e-Hybrid – ładowanie pod domem

Ważne też, że napęd e-Hybrid został zaprojektowany z myślą o praktyczności, a akumulator możemy ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Po powrocie z pracy, wystarczy tylko podłączyć wtyczkę do domowego gniazda 230 V. Po około 3,5 godziny możemy korzystać z pełni możliwości napędu elektrycznego. I tu wracamy do nazwy CUPRA Leon e-Hybrid. Gdy tylko bowiem przywykniemy do podłączania ładowarki do auta to zawsze będziemy wyjeżdżać z garażu autem elektrycznym. Każdy kto ma instalację fotowoltaiczną będzie to robił nawet na swoim prądzie, czyli prawie za darmo. A kto fotowoltaiki nie ma, ładując pod domem w taryfie nocnej zapłaci ośmio- albo i dziesięciokrotnie mniej niż za prąd na stacji szybkiego ładowania.

Więcej o modelu CUPRA Leon plug-in piszemy w teście Test Cupra Leon ST Hybrid – po prostu fajny. Prosimy potraktować ten wpis jako zachętę do własnego testowania. CUPRA Leon PHEV czeka na Państwa w salonie hiszpańskiej marki.

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!