Wybierz markę

Kia EV9. Elektryczny samochód roku. Auta w finale World Car Awards 2024

Kia EV9 to samochód, którego nie można nie zauważyć i to oczywiście nie ze względu na wielkość. Nie mogą go nie zauważyć jurorzy różnych konkursów, dlatego co i rusz w tychże honory zbiera. A ja mogą zebrać kilka w jeden wpis. Teraz dotyczy on wejścia do finału World Car Awards 2024 oraz zdobycia tytułu „Samochód Elektryczny Roku” w plebiscycie Auto Lider.

Z podobną sytuacją zgrupowania zaszczytów mieliśmy do czynienia w styczniu, kiedy kolega redaktor pisał na blogu o takich trzech. Wtedy, poza pięcioma gwiazdkami Euro NCAP, Kia EV9 wygrała TopGearowy plebiscyt na rodzinny samochód roku i weszła do finału COTY. Europejskim Samochodem Roku 2024 Kia EV9 nie została, ale zdecydowanie zwyciężyła w punktacji polskich jurorów Car of the Year. Teraz elektryczna Kia wskoczyła do ścisłego, wąskiego, trzymodelowego konkursu World Car Awards i to w dwóch najbardziej prestiżowych kategoriach. Zacznijmy jednak od tego co jest.

Auto Lider 2024: Samochód Elektryczny Roku to…

Tak, jest to Kia EV9, wyjątkowy w każdym calu (a ma ich wiele) funkcjonalny rodzinny SUV koreańskiej marki. Plebiscyt Auto Lider organizują redakcje tygodnika „Motor” i serwisu Magazyn Auto, a jurorami są czytelnicy. Wszyscy mamy świadomość, że kategoria „Samochód Elektryczny Roku” jest w dobie elektryfikacji i elektromobilnego wyścigu wszystkich marek, kategorią najbardziej prestiżową. Kia EV9 okazała się najlepszą wśród aż 36 modeli elektrycznych dostępnych na polskim rynku i zakwalifikowanych do plebiscytu. Tylu konkurentów nie miał nawet w World Car Awards ze względu na regulamin obowiązujący w tym konkursie.

Większość atutów elektrycznego SUV-a marki można poznać podczas jazdy testowej, na którą każdy dobry salon Kia zaprasza. Można wybrać się w gościnę do salonu i samochodu nawet większą rodziną. Wtedy bowiem można sprawdzić w praktyce, czy EV9 rzeczywiście zapewnia komfort podróżowania sześciorgu albo siedmiorgu pasażerów we wszystkich trzech rzędach. Raczej nie będzie jednak okazji przetestować ultraszybkiego ładowania – ważnej cechy modelu o zasięgu 563 kilometrów. Dzięki instalacji o napięciu 800 V w kwadrans zwiększymy zasięg wielkiego rodzinnego SUV-a o kolejnych 249 km. Zainteresowanym polecam wpis dotyczący zasięgu wszystkich wersji EV9, z których każda gwarantuje zasięg ponad pięciuset kilometrów potwierdzony w procedurze WLTP.niebieska elektryczna Kia z boku/tyłu - zasięg EV9 na jednym ładowaniu w finale World Car Award

World Car Awards 2024: Kia EV9 w finałach dwóch

Uściślę na początek określenie najściślejsze finały konkursu, który znamy też pod (już starą) nazwą World Car of the Year. Jury konkursu, które tworzy ponad stu wybitnych dziennikarzy motoryzacyjnych z 29 krajów, pracowało kilkuetapowo. Zaczęło się od listy siedemdziesięciu samochodów kwalifikujących się w procedurze wstępnej do konkursu World Car Awards. Następnie jurorzy wybrali w głosowaniu dziesięciu finalistów w kategorii Światowy Samochód Roku i po pięciu w pozostałych kategoriach. W kolejnym kroku, w oparciu o własne doświadczenia z jazd próbnych, ocenili finalistów na podstawie ośmiu odrębnych parametrów. Głosy jurorów zostały następnie zestawione przez światową firmę audytorską KPMG. Tym właśnie sposobem wyłonili po trzy najlepsze samochody w każdej kategorii, wśród których znajduje się ostateczny zwycięzca.

W konkursie World Car Awards 2024 Kia EV9 ma szanse na tytuły w dwóch kategoriach. W kategorii zawsze najważniejszej – Światowy Samochód Roku oraz najważniejszej ostatnimi laty – Światowy samochód elektryczny. Konkurentami w pierwszej kategorii są BYD Seal i Volvo EX30, natomiast w drugiej – (również) Volvo EX30 oraz BMW i5. – Gratulacje dla wszystkich finalistów prestiżowej nagrody World Car Awards – powiedział Daniele Schillaci, dyrektor generalny Brembo podczas ogłaszania wyróżnionych kwalifikacjami aut. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, najnowocześniejsze technologie i megatrendy kształtują krajobraz motoryzacyjny. Przywołanie najnowocześniejszych technologii i megatrendów w odniesieniu do EV9 wydaje się szczególnie trafione.

Zdobywców World Car Awards 2024 poznamy podczas uroczystości zaplanowanej na 27 marca na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Nowym Jorku. Tak tylko dla przypomnienia dopiszę, że w 2023 roku tytuł Światowy Samochód Sportowy zdobyła Kia EV6 GT.  Wcześniej natomiast, bo w roku 2020, powody do chwały dała marce Kia Telluride, która w polskich salonach nie gościła.

Tegoroczna edycja World Car Awards będzie dwudziestą i odkąd pamiętam Polskę w jury reprezentuje redaktor Maciej Pertyński. Może i „Pertyn ględzi”, jak o sobie mówi i pisze, ale na samochodach się zna. Jak na sympatycznym ględzeniu.

Radek Pszczółka
Zdjęcia: Kia

 

Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear niebieska elektryczna Kia podczas ładowania - zasięg EV9 na jednym ładowaniu Concept EV9 wnętrze
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!