Wybierz markę

Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear

Końcówka minionego roku była obfitym w sukcesy czasem dla elektrycznego SUV-a marki Kia, modelu EV9. To znakomicie wróży mu na ten rok. Czy Kia EV9 zdobędzie tytuł Samochodu Roku (Car of The Year) w Europie? Konkurencja jest wyrównana, a EV9 jest w niej samochodem innym niż wszystkie. Ważne, żeby zdobyła uznanie najważniejszych jurorów – klientów, bo to jest największy sukces, a na drodze do niego model odnosi inne. Poza zakwalifikowaniem do finału konkursu COTY, do najważniejszych zaliczę wygraną w kategorii „Samochód rodzinny roku” w konkursie TopGear.com Awards 2023. Ponadto, prawie jednocześnie Kia EV9 otrzymała najwyższą możliwą ocenę bezpieczeństwa w testach Euro NCAP.

Model Kia znowu w ścisłym finale konkursu COTY

O zasadach dwóch etapów konkursu COTY, testach i jurorach kolega redakcyjny pisał prezentując finałową siódemkę samochodów rywalizujących o tytuł Europejskiego Samochodu Roku. Do tego wpisu więc zainteresowanych zapraszam a ja skupiam się teraz na nowym rodzinnym elektrycznym SUV-ie marki Kia. Muszę przede wszystkim zauważyć, że to już trzeci rok z rzędu, kiedy model Kia znalazł się w ścisłym finale konkursu. To miły dowód na potwierdzenie ambicji marki stania się wiodącym producentem aut elektrycznych na rynku europejskim. Przypomnijmy bowiem, że tytuł Samochód Roku 2022 zdobył pierwszy elektryczny model marki, wielokrotnie nagradzana Kia EV6. Czy Kia EV9 powtórzy sukces starszej siostry? Argumenty ma, ale może będzie o tyle trudno, że jurorzy nie lubią się markowo powtarzać?niebieskie auto elektryczne na drodze. Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear

Podobnie jak elektryczny crossover Kia EV6, również model EV9, który zdecydowanie można zaliczyć do SUV-ów, powstał na platformie E-GMP. EV9, jako jedno z pierwszych siedmiomiejscowych aut elektrycznych na rynku, ugości swoich użytkowników w przestronnym wnętrzu z komfortem domowego salonu. Komfortowy samochód, którym chce się jechać i jechać, musi też zapewniać komfort zasięgu, a tego EV9 gwarantuje nawet 563 kilometry. Ponieważ samochód możemy ładować prądem o napięciu aż 800 V, zasięg 249 km uzyskamy już po 15 minutach ładowania. Dodatkowo Kia EV9 daje możliwość zasilania innych urządzeń, ładowania innego auta, a nawet zasilania domu energią zgromadzoną w akumulatorze samochodu. Elektryczny SUV Kia EV9 i jego zasięg były tematem naszego wcześniejszego wpisu, do którego prowadzi ten link.

Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV, w tle panorama Folrencji, 5 gwiazdek bezpieczeństwa Euro NCAP

Kia EV9 bezpieczna na pięć gwiazdek Euro NCAP

Nowa Kia EV9 uzyskała maksymalną ocenę pięciu gwiazdek za wysoki poziom bezpieczeństwa w najważniejszych – bo przeprowadzonych przez Euro NCAP – testach. Elektryczny, siedmiomiejscowy SUV marki uzyskał w teście wynik 84% skuteczności w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 88% w zakresie ochrony dzieci, 76% w przypadku niechronionych użytkowników dróg, w tym pieszych. Wyjątkowo cennym jest 83% w kategorii „wspomaganie bezpieczeństwa”, która ocenia między innymi wielość i jakość systemów asystujących. W tym obszarze raport Euro NCAP szczególnie podkreśla skuteczne działanie systemu automatycznego hamowania awaryjnego (AEB). Powodem wysokiej oceny były właściwe reakcje na inne samochody i unikanie zderzenia w większości testowych scenariuszy.

Wśród innych funkcji bezpieczeństwa modelu EV9 wyróżnionych przez Euro NCAP znalazł się miedzy innymi asystent utrzymania pasa ruchu (LKA). W przypadku niezamierzonego (bo niesygnalizowanego) zjechania z pasa ruchu, system delikatnie koryguje tor jazdy. Z drugiej strony, z większym zdecydowaniem i skutecznie interweniuje w bardziej krytycznych sytuacjach. Kolejnym docenionym rozwiązaniem był system rozpoznawania znaków, który dobrze radzi sobie z identyfikowaniem lokalnych ograniczeń prędkości. Ponadto kierowca może zdecydować, czy system ma automatycznie ingerować w działanie aktywnego tempomatu. Ocenę bezpieczeństwa EV9 jeszcze wzmocniła modułowa platforma (E-GMP) o sztywnej konstrukcji.Kia EV9 na drodze widok z tyłu/boku, w tle góra - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - TopGear Awards 2023, Najlepszy sSmochód Rodzinny

Elektryczny SUV Kia „Samochodem rodzinnym roku”

Kia EV9 wygrała w kategorii „Samochód rodzinny roku” w konkursie TopGear.com Awards 2023. W pełni elektryczne EV9 – nowy flagowy SUV marki Kia – zaimponowało jurorom połączeniem przyjaznej rodzinie przestrzeni, dużego zasięgu, nowoczesnej technologii oraz nowatorskiego i odważnego designu, a także rozwiązań, które świadczą o zrównoważonym rozwoju marki. W obszarze „rodzinności” Kia EV9 cieszy bardzo przestronną i funkcjonalnie urządzoną kabiną. Flagowy SUV Kia może mieć trzyosobową wygodną kanapę lub dwa odrębne fotele z funkcją relaksu. W tej opcji fotele możemy obrócić o 180 stopni, aby pasażerowie drugiego i trzeciego rzędu siedzieli do siebie przodem. Z kolei, gdy obrócimy je o 90 stopni w stronę drzwi, to z łatwością umieścimy w fotelikach dziecięcych nasze pociechy.

Nie tylko na „rodzinne” elementy zwrócił uwagę w swoim komentarzu Ollie Kew, zastępca redaktora naczelnego Top Gear. – Kia EV9 podoba nam się – między innymi – za to, że jest mniej irytująca w obsłudze niż jej konkurenci. Ponadto na jednym ładowaniu akumulatora potrafi zajechać znacznie dalej. Podobają nam się również masujące oraz podgrzewane i wentylowane siedzenia w stylu foteli Bentleya Bentaygi. Do tego dochodzi mnogość praktycznych schowków, czy prostota automatycznego składania foteli. To zdecydowanie jeden z najciekawszych samochodów 2023 roku. Nie tylko ze względu na to, co potrafi, ale także z uwagi na to, co sobą prezentuje – ocenił Ollie Kew. – Połączenie ekologii i ekskluzywności nie jest łatwe, ale EV9 radzi sobie z tym jednocześnie znakomicie i w bardzo dobrym stylu.

Werdykty różnych jurorskich gremiów tym bardziej zachęcają, by odwiedzić salon Kia i bliżej poznać rodzinnego SUV-a EV9.

Władysław Adamczyk
Zdjęcia: Kia

niebieskie auto elektryczne na drodze, rowerzysta. Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear niebieskie auto elektryczne na drodze. Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - nagrody COTY, Euro NCAP, TopGear Kia EV9 - siedmiomiejscowy elektryczny SUV, w tle panorama Folrencji, 5 gwiazdek bezpieczeństwa Euro NCAP Kia EV9 na drodze widok z tyłu/boku, w tle góra - siedmiomiejscowy elektryczny SUV - TopGear Awards 2023, Najlepszy sSmochód Rodzinny
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!