Wybierz markę

jesienne liście, jesień na drodze, samochód Mitsubishi Space Star, kiedy zmienić opony na zimowe

Jak co roku o tej porze, chłodniej robi się na dworze – jakoś tak zaczynał się dziecięcy wierszyk. Nie w związku z wierszykiem, ale z powodu oczywistego doświadczenia, każdy kierowca wie, kiedy zmienić opony na zimowe. Ale ponieważ co roku przybywa nam nowych kierowców, to musimy o sprawie przypomnieć. Czy aby na pewno już powinniśmy opony zimowe założyć? A może jeszcze trochę poczekać, bo na letnich komfort jazdy większy i ciszej? Kiedyś jednoznaczną cezurę czasową wymiany opon stanowił dzień Wszystkich Świętych, także dlatego, że często wiązał się z dalszym wyjazdem. I wiadomo było, że będzie zimno, dlatego dla pań był dniem, przed którym wyciągały z szafy futro lub kożuch. Nie patrzymy jednak w kalendarz, a przede wszystkim obserwujmy długoterminowe prognozy pogody.

Wszyscy wiemy, że klimat nam się ocieplił i jednym z efektów tej zmiany jest czasowe przesunięcie meteorologicznej zimy. Od ilu to lat żartujemy, że śnieg jest pewniejszy na Wielkanoc niż na Boże Narodzenie? A u kogo w ostatnią sylwestrową noc temperatura wynosiła tak między 15 a 20 stopni na plusie? Bo chyba nie tylko w górach halny przywiał masy gorącego powietrza.

Kiedy zmienić opony na zimowe

Na pewno nie czekajmy z tym do Sylwestra i nie czekajmy na dzień, w którym spadnie pierwszy śnieg. – Nawet jeśli stopnieje w dwie godziny, to w te dwie godziny terminy w serwisie wypełnią się na kilka dni. Robert Lipowicz z serwisu Mitsubishi w Sosnowcu prosi, by nie odkładać wymiany opon na ostatnią chwilę albo pierwszy śnieg. – Jeśli wyjeżdżamy do pracy rano, to właśnie temperatura o tej porze dnia powinna być dla nas najważniejszą wskazówką. Słupek rtęci na termometrze pokazuje poniżej siedmiu stopni, a Tomek Wasilewski z TVN-u w autorskiej długoterminowej prognozie nie zapowiada ocieplenia? Wtedy już koniecznie musimy umówić się na wymianę opon – zachęca Robert Lipowicz.

Nie chodzi tylko o to, że opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy na oblodzonych, zaśnieżonych lub mokrych nawierzchniach. Zimówki lepiej reagują i zapewniają krótszą drogę hamowania także na suchej nawierzchni w niskich temperaturach. To zasługa składu mieszanki, z której są wykonane, a przez to, że są jednocześnie twardsze, tracimy na komforcie jazdy. I właśnie to wpływa u niektórych na opóźnianie terminu wymiany opon.

Pytanie „kiedy zmienić opony na zimowe” możemy zmienić także w rozszerzający wątek „Kiedy zmienić opony zimowe na nowe opony zimowe”. Nie patrzmy tylko na głębokość bieżnika, ale także na wiek opon. Z powodu składu mieszanki starzeją się one szybciej od letnich i za górną granicę bezpiecznej używalności należy przyjąć sześć lat. – Datę produkcji znajdziemy na bocznej ściance opony po symbolu DOT pod postacią czterech cyfr – podpowiada doradca serwisu Mitsubishi. – Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień produkcji, dwie ostatnie rok. Czyli zapis 2121 nie będzie oznaczał podwójnie szczęśliwej opony, ale że została ona wyprodukowana w dwudziestym pierwszym tygodniu 2021 roku.jesienne liście, jesień na drodze, samochód Mitsubishi Space Star, kiedy zmienić opony na zimowe

Opony zimowe warunkiem bezpieczeństwa na drogach

Od tego miejsca zawarłem jeszcze bardziej oczywiste oczywistości dla nawet lekko doświadczonych kierowców. Pamiętajmy jednak, że w ostatniej pięciolatce swoje pierwsze prawo jazdy co roku zdobywa około trzysta pięćdziesiąt tysięcy Polek i Polaków. Doświadczonym polecam zatem rezerwowanie wizyty w serwisie, a najwygodniej jest umówić się na serwis on-line, na przykład pod tym linkiem. A może przy okazji pomyśleć także o konserwacji podwozia, co także zawsze lepiej zrobić wcześniej niż później?

Uwaga nowicjusze, najpierw serdecznie gratuluję Pani oraz Panu zdobycia prawa jazdy. I zachęcam do poznania najważniejszych informacji z cyklu „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o oponach zimowych, ale baliście się zapytać”.

Kiedy zmienić opony na zimowe już wiemy, pozostaje pytanie, dlaczego to robić i czy koniecznie. Opony zimowe to nie tylko moda czy kaprys, to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa na drogach, z uwagi na trzy podstawowe właściwości. Opony zimowe zapewniają znacznie lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach, co przekłada się na bezpieczną jazdę. Dzięki lepszej przyczepności, hamowanie na oponach zimowych jest bardziej skuteczne i korzystamy z większej stabilności samochodu podczas pokonywania zakrętów. To cechy ważne także w przypadku, gdy jeździmy na przykład Eclipse Cross z napędem na cztery koła. Napęd 4WD poprawia rzecz jasna trakcję, ale to opony zimowe nadal są kluczowe dla bezpieczeństwa. Napęd na wszystkie koła pomaga przede wszystkim ruszać z miejsca, ale nie gwarantuje skrócenia drogi hamowania. Dlatego zakładajmy opony zimowe także do samochodów z napędem na cztery koła.zima, zaśnieżona droga, Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, kiedy zmienić opony na zimowe

Jak przechowywać opony letnie zimą i odwrotnie

Jak już pisałem, opony, jeśli są odpowiednio przechowywane, powinny wytrzymać pięć-sześć sezonów. Po tym okresie ich właściwości mogą się znacząco pogorszyć. Opony starzeją się, tracą elastyczność i przyczepność, co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. A jak powinniśmy przechowywać opony zdjęte z felg, jeśli mamy gdzie i nie chcemy skorzystać z propozycji serwisu hotelu opon? Najlepiej w chłodnym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, a najważniejsze, żeby unikać ekspozycji na światło słoneczne. Promieniowanie UV bardzo negatywnie bowiem wpływa na trwałość opon, a przecież także zimowe słońce nie jest wolne od tych promieni. Najlepiej jeśli opony zawiesimy na specjalnych uchwytach, a jeśli takowych nie mamy, to je po prostu postawmy w pozycji pionowej. Ważne żeby nie naciskało na nie nic, co mogłoby prowadzić do deformacji opon.

Podsumowując, opony zimowe to niezbędny element wyposażenia samochodu podczas zimowych warunków drogowych. Zapewniają one lepszą przyczepność, skracają drogę hamowania i zwiększają ogólne bezpieczeństwo jazdy. Nawet samochody z napędem na cztery koła korzystają na ich zastosowaniu. Pamiętajmy także o regularnej kontroli stanu i daty produkcji opon, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo na zimowych drogach. A przede wszystkim dobrze trafmy w czas, kiedy zmienić opony na zimowe, żebyśmy nie byli mądrzy po szkodzie.

Tomasz Jakubiec
Zdjęcia: Mitsubishi
zima, zaśnieżona droga, Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, kiedy zmienić opony na zimowe

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!