Wybierz markę

W świecie motoryzacji jest kilka histori, która stały się prawdziwymi legendami. Fascynują one zarówno osoby dla których motoryzacja jest faktycznie pasją, jak i ludzi dla których jest to jedynie historyczna ciekawostka. Przypominaliśmy już historię marki Abarth. Dzisiaj przedstawiamy legendę jaką jest marka Jeep. Dokładnie to wspomniemy co oznacza i skąd się wzięła nazwa Jeep.

Narodziny Marki Jeep

W przeciwieństwie do samej nazwy, moment narodzin Jeepa bardzo jasno określono. 15 lipca 1941 roku, rząd amerykański podpisał kontrakt z Willys Overland na dostarczenie armii nowego ćwierćtonowego pojazdu wielofunkcyjnego. Nie ma jednak pewności, co do pochodzenia nazwy Jeep. Tymczasem nazwa ta wykroczyła poza granice marki i obecnie stała się synonimem tego typu samochodów. Przedstawiamy zatem trzy teorie powstania legendarnej nazwy Jeep.Nazwa Jeep

Nazwa Jeep – teoria pierwsza

Pierwsza teoria związana jest z oficjalnymi dokumentami i oznaczeniami wojskowymi armii amerykańskiej. Wskazuje ona na biurokrację ówczesnego Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych. Chodzi o ścisłe specyfikacje i wymagania dotyczące stworzenia „pojazdu wielofunkcyjnego” na potrzeby wojska. Zgodnie z tą legendą, „General Purpose Vehicle” z oryginalnego dokumentu został zmieniony w późniejszych dokumentach na bardziej zwięzłe „GP”. Fonetycznie jest to wymawiane jako Dżi Pi. Stąd zatem był już tylko krok do nazwania Willysa Oveland MB „Jeepem”.

Hipoteza druga to także korzenie wojskowe

Warto jednak pamiętać, że w slangu niektórych jednostek amerykańskiej armii każdy typ pojazdu był określany jako „Jeep”. Wprawdzie nie ma oficjalnych dokumentów potwierdzających ten fakt, ale w latach dwudziestych XX wieku słowo „jeepers” używano w potocznym amerykańskim. Używano go, aby podkreślić wielkie zaskoczenie. Tak więc zachwyty wyrażane przez żołnierzy, którzy testowali osiągi Jeepa, jako jeepers też ma sens.

Nazwa Jeep i komiksowy typ

Terenowy charakter Jeepa Willysa był źródłem trzeciej historii o jego nazwie. W tamtych latach ogromną popularnością cieszył się komiks Popeye, a na jego podstawie powstawały również seriale radiowe, filmy, czy albumy. Jeden z bohaterów komiksu nazywał się Eugene the Jeep. Był to dziwny zwierzak z wielkim nosem, który potrafił zakraść się w każde miejsce i rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy. Podobieństwo do Jeepa było więc oczywiste. Co ciekawe, marka nie wahała się wykorzystywać tego bohatera kreskówek w różnych kampaniach reklamowych.

Zatem gdzie jest prawda?

Która wersja powstania nazwy Jeep jest prawdziwa? Jedynym pewnikiem jest to, że Willys Overland opatrzył znakiem towarowym nazwę „Jeep” w 1950 roku. Tym samym dał początek jednej z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek w świecie motoryzacji. Przez osiemdziesiąt lat od czasu premiery zmieniały się wymagania klientów i zmieniały się też pojazdy. W efekcie w ofercie cennikowej mamy teraz zarówno luksusowego Grand Cherokee, wersję pick up Gladiator, czy miejskie Compass i Renegade. Zmieniały się także wymogi odnośnie emisji spalin. Dlatego oprócz klasycznych modeli spalinowych mamy obecnie opisywany w teście model hybrydowy 4xe, czy w pełni elektryczny model Avenger.
Nadal jednak nazwa pozostaje nieodgadniętą zagadką..

Bogusław Korzeniowski

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!