Wybierz markę

Konkurs COTY logo i Samochód Roku 2023 - wyniki, zwycięzca: Jeep Avenger;

Bardzo mnie cieszy, że zwycięzcą konkurs Car of the Year został samochód produkowany w Tychach. Dla marki Jeep i koncernu Stellantis powodem do szczególnej radości może być fakt, że Avenger wygrał z ogromną przewagą. Skala wygranej może być nawet ważniejsza niż to, że Jeep wygrał COTY po raz pierwszy. Jednak dla nas wszystkich, dla zwykłych pokonywaczy* kilometrów, podobnie jak dla ekspertów rynku motoryzacyjnego, najważniejszy może być skład podium. Wyniki plebiscytu Samochód Roku 2023 jednoznacznie potwierdzają siłę elektrycznej mobilności – trzy pierwsze miejsca w konkursie COTY 2023 zajęły samochody elektryczne.

Samochód Roku 2023 – wyniki

Końcowe rozstrzygnięcie konkursu Car of the Year 2023 wygląda następująco:
1. Jeep Avenger – 328 punktów;
2. Volkswagen ID. Buzz – 241 punktów;
3. Nissan Ariya – 211 punktów;
4. Kia Niro – 200 punktów;
5. Renault Austral – 163 punkty;
6. Peugeot 408 – 149 punktów;
7. Subaru Solterra/Toyota bZ4X – 133 punkty.

Jak zatem widać, przewaga zwycięzcy była rzeczywiście wielka. Dla porównania w konkursie Samochód Roku 2022 Kia EV6 wygrała Renault Megane E-Tech Electric różnicą czternastu punktów. Rok wcześniej różnica miedzy pierwszym i drugim finalistą COTY wyniosła punktów szesnaście. Oczywiście bywały różnice większe, największe w edycjach 1988 i 2013 – 212 punktów, ale bardziej pamiętne były te minimalne. Jak w konkursach 2001 i 2009, kiedy to pierwsze miejsce od drugiego dzielił zaledwie jeden punkt. A już szczególnie w roku 2019, kiedy Jaguar I-Pace otrzymał tyle samo punktów co Alpine A110. Elektryczny Jaguar ostatecznie zdobył Tytuł Samochód Roku 2019 regulaminowo, ponieważ więcej razy otrzymał od jurorów najwyższą liczbę punktów.para orzy samochodzie z nagrodą, Samochód Roku 2023 Jeep Avenger wyniki, wręczenie nagrody, statuetka

Zasady konkursu Car of the Year

Jurorami w konkursie Samochód Roku są dziennikarze motoryzacyjni z całej Europy. W sześćdziesiątej edycji było ich 57, a reprezentowali 22 kraje Starego Kontynentu. Aktualni polscy jurorzy COTY to znakomici i doświadczeni dziennikarze Roman Popkiewicz oraz Maciej Ziemek, przez przypadek obaj z Wrocławia. Niezależnie od wcześniejszego rozpoznania bojem (testem) jurorzy testowali każdy z finałowych modeli na torze wyścigowym Circuit de Mettet w Belgii. Każdy z nich miał do rozdzielenia 25 punktów, które musiał przyznać zgodnie z trzema zasadami. Pierwsza jest taka, że musiał głosować na przynajmniej pięciu finalistów. Po drugie – mógł przyznać maksymalnie 10 punktów na samochód. I po trzecie – najwyższą ocenę mógł przyznać tylko jednemu z modeli. Jak głosowali polscy jurorzy COTY pokazuje ilustracja.głosowanie polskich jurorów COTY, jak głosowali Polacy w COTY 2023 - Samochód Roku 2023 - wyniki, zwycięzca: Jeep Avenger;

Samochód Roku 2023: Jeep Avenger

Zwycięzca COTY 2023 to samochód produkowany w Tychach. Wcześniejsze polskie (bielsko-tyskie) ślady w konkursowych zwycięstwach to Fiat Panda w roku 2004 i Fiat 500 cztery lata później.

– Jeep Avenger jest zasłużonym zwycięzcą Car of the Year. W przekonujący sposób odzwierciedla czas, w który wkroczył świat motoryzacji i odzwierciedla swoim designem wielką zmianę, przed którą stoi ta znana marka – powiedział Søren W. Rasmussen, nowy przewodniczący Jury Car of the Year. – Jeep Avenger jest prawdziwym Europejczykiem i ma tak wiele dobrych cech, które tak bardzo zadowalają jury stojące za tytułem – skomentował. Werdykt sprecyzował w swoim komentarzu Alberto Sabbatini, wiceprezes organizacji Car Of The Year. – Jeep Avenger okazał się idealnym połączeniem dla większości zastosowań. Jest kompaktowy i zwinny do jazdy po mieście. Ma wystarczającą moc i moment obrotowy, aby poruszać się po każdym rodzaju drogi, a także dobry zasięg nawet w przypadku podróży na średnim dystansie. Mimo że ma zaledwie 4,08 metra długości, w środku zapewnia mnóstwo miejsca. Jest to samochód kompletny, a nie miejski. Ale przede wszystkim ma stylistykę, która porusza – powiedział Alberto Sabbatini.

Samochód Roku 2023 – kompaktowy Jeep Avenger B-SUV jest pierwszym w historii marki modelem z całkowicie elektrycznym napędem (BEV). Które z jego atutów były najmocniejszymi argumentami w walce o tytuł Samochód Roku 2023, które przekonały do niego jurorów konkursu?  Tego oczywiście nie wiemy, ale przynajmniej część z nich musieliśmy zapewne ująć w premierowym wpisie na jego temat. Serdecznie zapraszamy do lektury –  Nowy Jeep Avenger.

Wszystkie wersje w gamie i wszystkie radości

Zwycięstwo w plebiscycie COTY 2023 zbiegło się z otwarciem zamówień na pełną gamę nowego Jeepa Avenger. Wcześniej wielkim powodzeniem cieszyła się ekskluzywna wersja 1st Edition. – Po jej sukcesie i po zdobyciu przez Avengera tytułu Samochód Roku 2023 należy się spodziewać sukcesu rynkowego – zgodnie twierdzą doradcy z salonu Jeep Euromobil. W tym tytuł COTY bez wątpienia pomaga, choć nie w takim stopniu jak konkurencyjna cena od 147 000 złotych.

Bliżej zainteresowanych konkursem Samochód Roku 2023 zapraszamy do telekina. Wiele o samym COTY i przebiegu tegorocznego plebiscytu mówi movie The Car of the Year 2023 – Live awards ceremony.

Oczywiście nie musimy pisać o dumie i radości, jaka zapanowała w tyskim zakładzie oraz w kwaterze głównej Jeepa. Pozwolimy sobie zamieścić tylko dwa komentarze. – To pierwszy raz, kiedy marka Jeep została zarówno finalistą, jak i zwycięzcą w tym plebiscycie, co pokazuje znaczenie Jeepa Avengera, jako kluczowego elementu naszej globalnej strategii elektryfikacji na drodze prowadzącej markę do stania się światowym liderem w dziedzinie zeroemisyjnych SUV-ów. Gratuluję wszystkim pozostałym finalistom w tym, jakże trudnym konkursie – powiedział Christian Meunier, dyrektor generalny marki Jeep. Z kolei Antonella Bruno, dyrektor Jeepa w Europie, zwróciła uwagę, że Avenger potwierdza zaangażowanie marki w rynek europejski i elektryfikację. – Nowy model jest pionierem nowej gamy w pełni elektrycznych, wszechstronnych samochodów dostosowanych do rynku europejskiego. Jest zatem ważnym krokiem w ewolucji marki Jeep w dziedzinie elektryfikacji w Europie – powiedziała Antonella Bruno.

Przypomnimy tu, że zgodnie ze strategią marki do 2025 roku do europejskich salonów Jeepa trafią cztery w pełni elektryczne modele. Natomiast do końca roku 2030 wszystkie samochody marki Jeep dostępne w sprzedaży na rynku europejskim będą w całkowicie elektryczne.

Radek Pszczółka

*pokonywaczy – neologizm autora utworzony od czasownika „pokonywać”, przez analogię do czasownika „zjadać” i rzeczownika odczasownikowego „zjadacze”. Przecież zwykli zjadacze chleba mogą być zwykłymi pokonywaczami kilometrów.kobieta w czerwonej sukience koło samochodu - Samochód Roku 2023 - wyniki, zwycięzca: Jeep Avenger

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!