Pierwszy Nissan Ariya i tęcza

Wszystkie znaki na ziemi i niebie, włącznie z tęczą, wskazują, że pierwszy w Polsce egzemplarz Nissana Ariya* wyjechał z salonu Japan Motors w Poznaniu. Szczęśliwi nabywcy, to małżeństwo z województwa kujawsko-pomorskiego. Radość z udanego zakupu symbolicznie objawiła nawet matka natura. Podczas premierowej podróży Nissana Ariya z salonu do domu, rozpięła na drodze tęczę, co nabywcy uwiecznili zdjęciem przesłanym do równie szczęśliwego sprzedawcy.

Radość ze spełniania marzeń

Pierwszy, tak szybko zrealizowany zakup uwodzicielskiego Nissana Ariya, jest efektem zakochania się w aucie od pierwszego wejrzenia. Możemy tak napisać na podstawie relacji Arkadiusza Moraczewskiego doradcy handlowego Nissan Japan Motors Poznań, który miał przyjemność pomagania w zakupie.

Dawno, dawno temu, kiedy pojawiła się pierwsza zapowiedź wprowadzenia na rynek Nissana Ariya i pierwsze zdjęcia modelu, zadzwonił klient i powiedział, że taki chce. I koniecznie w tym miedzianym kolorze, którego nazwy jeszcze wtedy nie znaliśmy. W związku z tym, poprosił o kontakt, gdy tylko będzie można złożyć zamówienie. – Pozostało mi sprostać takiemu porywowi serca i uczuciu do samochodu. Spodziewając się, że Ariya będzie błyskawicznie rozchwytywanym modelem, z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowaliśmy wymagane dokumenty. A kiedy nastał dzień ów… przyszedłem do pracy wcześniej, żeby natychmiast po otwarciu zamówień, to szczególne złożyć – mówi Arkadiusz Moraczewski. – Tak klienci, jak i ja, nawet przez chwilę nie myśleliśmy o palmie pierwszeństwa. Kiedy jednak zobaczyłem ich reakcje przy odbiorze auta, jeszcze dobitniej uzmysłowiłem sobie, jak wielką radość sprawia spełnianie marzeń. I jak bardzo liczy się każdy dzień z nowym samochodem.

Wyraźnie daje się zauważyć, jak szczerze doradca z poznańskiego Japan Motors w Komornikach cieszy się radością klientów. W związku z tym pozwalamy sobie stwierdzić, że nie była to zwykła transakcja win-win, ale sytuacja joy-joy.

Pierwszy Nissan Ariya kolor miedziany

Czar Nissana Ariya

Szybkie pojawienie się zauroczenia Nissanem Ariya i rozwój uczucia chęci jego posiadania nie może nas dziwić. Z podobnymi odczuciami spotkaliśmy się już przecież podczas pierwszych pokazów modelu na żywo. Wtedy to goście salonów Nissan Japan Motors potwierdzali, że obraz na żywo zdecydowanie zmiękczył futurystyczne wyobrażenie powstałe na podstawie multimediów. Oraz że auto, przy bliższym i bezpośrednim spotkaniu, robi jeszcze większe wrażenie, nie tylko samą wielkością. Kto jednak był przekonany o tych atutach pierwszy, mógł jako pierwszy wyjechać nowym bezemisyjnym Nissanem z salonu.

Wróćmy do pierwszego egzemplarza. Trzeba było dobrać odpowiednie do koloru lakieru kwiaty. Miedziana wersja kolorystyczna, której nazwy w dniu decyzji nie znaliśmy, to akatsuki copper, z czarnym dachem i takimiż lusterkami. W dbałości o długotrwały błysk lakieru, właściciele samochodu zdecydowali się na pokrycie nadwozia powłoką ceramiczną Waxoyl.

Pierwszego na polskich drogach Nissana Ariya napędza silnik 160 kW, który zasila bateria o pojemności 63 kWh.
Pakiet jego wyposażenia to Advance.

Cenne elementy wyposażenia Nissana Ariya w wersji Advance

Dla każdego inne elementy będą szczególnie ważne i na inne zwróci uwagę. My zwróciliśmy ją na element wciąż w samochodach rzadki – bezprzewodową ładowarkę do telefonu umieszczoną w podłokietniku z przodu. Pełne wyposażenie poszczególnych wersji Nissana Ariya najlepiej poznać w katalogu, który jest dostępny pod tym linkiem.

Choć wersja Advance jest wersją bazową, to lista wyposażenia jest długa i bogata w rozwiązania docenione już w innych modelach Nissana. W związku z tym pozwolimy sobie odnotować tylko elementy, naszym skromnym zdaniem, dla wersji bazowych nieoczywiste.
Subiektywnie zaliczamy do nich takie jak:

 • Bardzo przez klientów pożądany system ProPILOT z Navi-Link,
 • Dwa zintegrowane ekrany TFT o przekątnej 12,3 cala zintegrowane w jednym panelu,
 • Przednie i tylne światła przeciwmgłowe LED,
 • Tylne lampy LED (bo reflektory przednie w technologii FULL LED to już w Nissanie oczywistość),
 • Asystent świateł drogowych,
 • Podgrzewana szyba przednia (bo podgrzewane fotele przednie i kierownica to też oczywistość),
 • System oczyszczania powietrza Plasma Ion Cluster.

Ponieważ bezpieczeństwo jest bardzo ważne, to w tym wypadku prezentujemy pełniejszą listę wpływających nań elementów. W pakiecie Advance Nissana Ariya otrzymujemy zatem:

 • Hamulec awaryjny z systemem rozpoznawania pieszych, wykrywaniem rowerzystów i wspomaganiem na skrzyżowaniach,
 • System ostrzegania o możliwej kolizji (przedni),
 • Inteligentny system wykrywania zmęczenia kierowcy,
 • Inteligentny tempomat,
 • Układ interwencji w razie niezamierzonej zmiany pasa ruchu,
 • Inteligentny system rozpoznawania znaków drogowych,
 • System ostrzegania o ruchu poprzecznym w trakcie cofania z funkcją awaryjnego hamowania,
 • Elektroniczny hamulec postojowy z funkcją „auto hold”,
 • Asystent jazdy w korku,
 • Asystent utrzymania pasa ruchu,
 • Przednie, boczne (z przodu) oraz kurtynowe (dla obu rzędów foteli) poduszki powietrzne.

Nowy Nissan Ariya czeka w salonach Japan Motors na osoby zainteresowane jazdami testowymi.

Władysław Adamczyk

* oczywiście piszemy o egzemplarzu handlowym, a nie na przykład prasowym

wydanie Nissana z kwiatami
Nissan Ariya z boku Nissan Ariya tył Nissan Ariya wnętrze Nissan Ariya - kokpit
Poprzedni wpis Następny wpis