Ford Focus 2022 patrzy na nas nowymi oczami. To nowe ledowe reflektory. Wdzięcznie komponują się one z szerszym uśmiechem większego grilla. Dzięki temu rysy twarzy (?) nowego Focusa są jeszcze bardziej wyraziste. Tym samym lepiej oddają humanocentryczną filozofię projektowania Forda. Właśnie poznaliśmy jej kolejną odsłonę.

Focus jest przebojem rynkowym od dwudziestu lat. Z tego powodu zawsze musi budzić zainteresowanie. Jego nowa wersja to naturalny krok w modernizacji modeli marki. Poprzedziły go prezentacje nowego Forda Tourneo Connect i przede wszystkim nowej Fiesty.

W kokpicie nowego Focusa patrzy na nas wielki (13,2 cala) ekran. To także potwierdza zorientowanie projektantów na potrzeby człowieka stechnicyzowanych i multimedialnych czasów. A co za tym idzie, elementów zaprojektowanych z myślą o dostarczaniu większej przyjemności z posiadania i prowadzenia samochodu nowy Ford Focus przywozi więcej. Także w obszarach technologicznych.

Ford Focus 2022 interior
Nowy Ford Focus Active

Dwa filary – napędowy i cyfrowy

Wraz z Focusem 2022 po raz pierwszy otrzymaliśmy opcję automatycznej skrzyni biegów dla hybrydowych układów napędowych EcoBoost Hybrid, z 48-woltową instalacją typu mild-hybrid. Siedmiostopniowa, dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów Powershift sprawia, że jazda w oczywisty sposób staje się przyjemniejsza. Nie tylko w ruchu miejskim i korkach. Przyjemność połączona z oszczędnością paliwa i zmniejszeniem emisji to to, na czym nam kierowcom zależy. Bo to technologia ma nas uwalniać od mozołu ecodrivingu.

Ford Focus 2022 interior
Nowy Ford Focus Active

Cyfrowym filarem nowego Forda Focusa jest debiutująca w nim kolejna generacja systemu SYNC 4. Jej zwieńczeniem jest absolutna nowość – bodaj największy w tym segmencie –poziomy ekran centralny, o przekątnej 13,2 cala. Zwieńczeniem, bo w jego przyjaznym, intuicyjnym w obsłudze interfejsie zbiega się szereg funkcji i informacji związanych z prowadzeniem oraz komfortem. Wśród udogodnień i systemów wspomagania kierowcy w SYNC 4 mamy między innymi nawigację skomunikowaną z chmurą i sterowanie głosowe ze zrozumieniem języka naturalnego. Także włączone w sieć.

Wyrazistość zindywidualizowanej stylistyki

Więcej uwagi chcemy poświęcić teraz temu co widać. A widać, że zaprojektowany zgodnie z nową odsłoną filozofii „zorientowania na człowieka” nowy Ford Focus ma w swojej sylwetce więcej pewności siebie. Nie tylko w samej bryle. Także w detalach. Myślimy tu choćby o nowym wzorze linii świetlnych tyłu auta z przeprojektowanymi odbłyśnikami świateł i przyciemnionymi kloszami lamp. Nowa twarz Focusa 2022 to już nie detal.

Nowy Ford Focus 2022 wersjaActive
Nowy Ford Focus Active

W każdym z wyrazistych stylistycznie wariantów nowego Forda Focusa znajdziemy unikalne elementy wzornicze, które wyrażają ich zróżnicowane osobowości.

Wersje Connected i Titanium wyróżnia szeroki górny wlot powietrza z błyszczącym chromowanym obramowaniem, z mocnymi poziomymi listwami. Z tą formą współgrają boczne otwory wentylacyjne wyprowadzone z dolnego wlotu powietrza. Dodatkowo, wersja Titanium zyskała chromowane, wytłaczane na gorąco, wykończenie listew górnego wlotu powietrza.

Wariant ST-Line X jest inspirowany stylem Ford Performance. Jego sportowy charakter podkreśla trapezoidalny górny wlot powietrza o zmienionych proporcjach, z błyszczącą, czarną kratką o strukturze plastra miodu. Mamy tu także szersze boczne otwory wentylacyjne oraz głębszy dolny wlot powietrza. Całość dopełniają dyskretny tylny spojler, nakładki progów i tylny dyfuzor.

Ford Focus 2022 wersja ST
Nowy Ford Focus ST

Z kolei wersja Active X tchnie duchem wolności i przygody. Można w niej dostrzec nawiązanie  do bardziej surowej stylistyki SUV-ów. Górny wlot powietrza jest poszerzony i ma bardziej uwydatnione pionowe listwy. Odmienność charakteru tej wersji zdradzają też głębszy dolny wlot powietrza oraz wyższe boczne otwory wentylacyjne wraz z większym prześwitem podwozia i czarnymi okładzinami nadwozia.

Jest i opcja X Pack. Ta, ze swoim bogatym wyposażeniem i detalami, kusi luksusem i ekskluzywnością.

ST już też jest

Gamę wersji 2022 już zdobi Ford Focus ST, który opracował dział Ford Performance. Focus ST wyróżnia się (oczywiście) nową sportową stylistyką nadwozia, nowymi wzorami felg aluminiowych i przyciągającym wzrok lakierem mean green. Także zupełnie nowe są fotele Performance Seats. Focus ST, tak w nadwoziu pięciodrzwiowym, jak i kombi, nadal będzie oferowany z mocnym silnikiem benzynowym EcoBoost.

Ford Focus 2022 wersja Active ST-Line
Nowy Ford Focus Active ST-Line

Większa praktyczność

Również zwolennicy wersji kombi mają powody do zadowolenia. Nie tylko dlatego, że trzyma ona styl. Nowy Ford Focus kombi zapewni im także większą praktyczność przestrzeni ładunkowej liczącej 1 653 litrów.

Wszystkich zapewne ucieszy wprowadzenie w przestrzeni bagażowej strefy wodoodpornej. Wkładanie do bagażnika mokrych butów, czy parasoli nie będzie rodziło dylematów związanych z czystością. A to dlatego, że wodoodporną wykładzinę można wyjąć, aby łatwiej opróżnić lub wyczyścić strefę. Ponadto jej obszar jest oddzielony od reszty bagażnika pod złożoną podłogą lub odgrodzony od części suchej ustawianą pionowo przegrodą. W ten sposób utworzymy dwie oddzielne przestrzenie, pozwalające na bezpieczniejsze przechowywanie przedmiotów.

Nowy Ford Focus 2022 Active
Nowy Ford Focus Active

Praktyczność nowego Forda Focusa zwiększa także dodatkowa boczna siatka mocująca. Dzięki niej  drobne przedmioty nie będę wędrowały bez celu po przestrzeni ładunkowej. Łatwiej też sięgniemy po nie w nocy i łatwiej się do bagażnika zapakujemy. A to za sprawą podwójnych LED-ów.

Rzeczą jasną jak oświetlenie LED-owe jest to, że będziemy jeszcze nie raz do Forda Focusa 2022 zaglądać. I to jeszcze w roku 2021, zanim wjedzie do salonów.

Nowy Ford Focus 2022 wersjaActive Ford Focus 2022 wersja Active Ford Focus 2022 wersja Active Ford Focus 2022 wersja ST Ford Focus 2022 wersja ST Ford Focus 2022 wersja ST Ford Focus 2022 wersja Active ST-Line Ford Focus 2022 interior Ford Focus 2022 interior Ford Focus 2022 ST interior Nowy Ford Focus 2022 Active
Poprzedni wpis Następny wpis