nissan-ids-concept-2-e8e5bf9aa16,0,750,0,0

Właśnie rozpoczynają się targi samochodowe w Tokio, więc producenci, szczególnie japońscy, zaczęli zaskakiwać nas nowościami. Pierwsze premiery to dopiero przedsmak tego, co pojawi się w ciągu najbliższych dni.

Nissan IDS

nissan-ids-concept-11-b350168043,0,750,0,0

Nissan zaprezentował nowy samochód koncepcyjny, który ma stanowić przedsmak tego, jak będzie wyglądała kolejna generacja elektrycznego Leafa. IDS, bo tak nazywa się nowy projekt japońskiego producenta, wygląda bardzo nowocześnie i dynamicznie, jednocześnie wyraźnie nawiązując do kompaktu napędzanego prądem, obecnie znajdującego się w ofercie koncernu.

IDS jest wizją bardzo odważną, nie tylko ze względu na awangardowe i przy tym, przyznajmy – bardzo atrakcyjne nadwozie. Wnętrze to prawdziwy raj dla miłośników futuryzmu. Dzięki dużemu rozstawowi osi IDS dysponuje bardzo dużą przestrzenią, w której Nissan zdecydował się umieścić tylko cztery fotele. To w końcu koncept, więc firma nie musi wstawiać z tyłu kanapy. Kształty, w jakie ubrano wnętrze doskonale pasują do wielu wizji przyszłości, które Japończycy serwowali nam już wielokrotnie. Króluje tu ogromny wyświetlacz zastępujący deskę rozdzielczą oraz tablet, umieszczony przed kierowcą.

nissan-ids-concept-27-6ba021379a,0,750,0,0

Ponieważ IDS jest wozem autonomicznym, nie musiał on być wyposażony w pełnowymiarową kierownicę. Zamiast niej auto ma jedynie wolant, za który kierowca może chwycić, gdy chce przejąć kontrolę nad autem.

Nissan IDS dysponuje zasięgiem na poziomie 400-500 km. Energię czerpie z akumulatorów o pojemności energetycznej wynoszącej 60 kWh.

nissan-ids-concept-19-23acd92b31,0,750,0,0

Na razie nie wiadomo jak bardzo auto zmieni się w trakcie przeistaczania się w nowego Leafa, ale chcielibyśmy, by stylistyka nadwozia pozostała tak odważna, jak w koncepcie. Pewne jest za to, że samochód zostanie wyposażony w technikę umożliwiającą jazdę autonomiczną. Nie będzie to naturalnie samochód w pełni zautomatyzowany, ale będzie mógł poruszać się w dużej części samodzielnie.

Mitsubishi eX – nowe szczegóły

2015-MitsubishiEx-05

O koncepcyjnym elektrycznym Mitsubishi pisaliśmy już w poprzednim podsumowaniu wydarzeń z października. Teraz japoński producent zdradził maksymalny zasięg swojego ekologicznego SUV-a. Auto ma być w stanie przejechać 400 km na jednym ładowaniu. Na jego pokładzie znalazł się także zestaw nowych systemów bezpieczeństwa. eX jest zapowiedzią wyglądu nowych aut Mitsubishi, wśród których będą dominować crossovery i SUV-y.

Suzuki Mighty Deck

Suzuki-Mighty-Deck-5

Suzuki w Tokio przedstawiło z kolei coś z drugiego rozmiarowego bieguna. Nosi nazwę Mighty Deck i jest doskonałym przykładem kei cara. To małe pudełeczko inspirowane jest nie tylko klasycznymi japońskimi autami miejskimi, ale także samochodami plażowymi. Właśnie dlatego dach wykonany jest z płótna.

W środku tego pojazdu mierzącego zaledwie 3,4 m długości mieszczą się cztery osoby. Koncepcyjny pojazd jest napędzany 3-cylindrowym silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem. Ma on pojemność skokową wynoszącą 658 cm sześciennych. Motor spalinowy wspomagany jest przez jednostkę elektryczną. Moc całego układu nie została podana, ale prawdopodobnie nie rozwija on w sumie więcej niż 100 KM.

Sprawdź co działo się w pierwszej połowie października!

Poprzedni wpis Następny wpis