Wybierz markę

Nowy Mitsubishi Colt to klasyczny samochód segmentu B, czyli typowy miejski maluch. W dobie wszechobecnej popularyzacji wersji crossover, oferta takiego modelu musi dziwić. Tym bardziej, że poprzedni model tego typoszeregu wycofano z oferty rynkowej w roku 2014, więc model startuje od zera. Jednakże nasze obawy nie mają uzasadnienia. Przed produkcją każdego samochodu prowadzi się duże badania marketingowe i to na ich podstawie zapada decyzja o rozpoczęciu produkcji.

Trochę historii, czyli Mitsubishi Colt w pigułce

Mitsubishi Colt to gama samochodów osobowych produkowanych przez japońskiego producenta samochodów Mitsubishi Motors. Jednakże od jesieni 1962 do jesieni 1969 wszystkie samochody osobowe Mitsubishi, nosiły nazwę „Colt”, po której następowała liczba określająca pojemność skokową. Oznaczeniem modelu nazwą Colt jest dopiero od końca 1978.
Pierwsze cztery generacje aut tego typoszeregu należały do klasy kompaktowej. Piąta i szósta generacja były mniejsze i dlatego według dzisiejszych standardów uważamy je za wersje segmentu B.

Pyrzypomy o ostatniej generacji modelu, gdyż jest on zapewne najbardziej znany na naszym rynku.
Wprowadzenie szóstej i ostatniej generacji Mitsubishi Colt miało miejsce w czerwcu 2004 roku. Pojazd opracowano wraz z wprowadzonym na rynek w tym samym czasie Smartem Forfour. Mitsubishi Colt dzielił z nim platformę i komponenty techniczne, a około 40 procent wszystkich części było takich samych w obu pojazdach.
Podczas gdy produkcja Smarta ForFour zakończyła się w lipcu 2006 roku, ostatni Colt Z30 zjechał z linii montażowej dopiero 16 listopada 2012. Model był oferowany do roku 2014. Następcą jest nowy Space Star, który jest bardzo podobny do tego ostatniego Colta. Co ważne, miał on już styl crossovera.

Czy zatem klasyczny model segmentu B ma jeszcze rację bytu?

Wbrew pozorom fakt produkcji samochodu, nie jest decyzją „wizjonerów rynku”. Zanim rozpocznie się produkcja, prowadzone są specjalne badania. Aby stworzyć pojazd, którego pragną klienci, firma poznaje kim jest nabywca, czyli typuje grupę docelową. Określane jest co najbardziej lubią i czego spodziewają się po posiadanym samochodzie. Wszystkie te informacje wykorzystuje się do sporządzenia wykazu właściwości i listu intencyjnego. Ten pierwszy to szczegółowa specyfikacja techniczna wyposażenia samochodu, obejmująca: silniki, skrzynie biegów, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa oraz osprzęt związany z komfortem jak systemy radiowe, masażery foteli itp. List intencyjny projektu, to stworzenie obrazu samochodu, który jeszcze nie istnieje – czyli zbudowanie tzw. Concept car.

Zatem Mitsubishi Colt jest potrzebny

Wynika stąd, że dokładnie wszystko przeanalizowano i budowa modelu segmentu B to efekt zainteresowania takim pojazdem na rynku. Jeżeli zaś chodzi o „wykaz właściwości” to wiadomo, iż samochód opracowano dla Europy. Zatem wyposażono go w najnowsze rozwiązania techniczne i układy napędowe, w tym także hybrydowe (HEV).

Dokładniejsze dane o tym modelu będą 8 czerwca o godzinie 19-tej, kiedy będzie światowa premiera.

Bogusław Korzeniowski

ODLICZAMY DO PREMIERY

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!