Wybierz markę

Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar

Prekursor carsharingu w Polsce, firma Traficar wzbogaciła swoją flotę o samochody Renault Megane E-Tech 100% electric. Ta informacja jest pozytywna przynajmniej w trzech wymiarach. Po pierwsze, Traficar dowodzi, że stawia na nowoczesną elektryczną flotę, a przecież ma już w swojej ofercie m.in. Renault Zoe. Po drugie, Renault Megane E-Tech uzyskuje potwierdzenie swojej niezawodności i trwałości mimo mnogości zmieniających się (i różnych) użytkowników samochodu. I wreszcie, teraz można łatwo, na długim dystansie i w rzeczywistych warunkach użytkowania, zweryfikować swoje „za i przeciw” samochodom elektrycznym. A to dla czytelników naszego bloga może być najważniejsze, gdyż od elektryka w carsharingu można rozpocząć swoją przygodę z elektromobilnością.

Fakt, że wiodąca na polskim rynku usług carsharingowych firma wprowadziła do swojej oferty Renault Megane E-Tech nie może być przypadkiem. Firmy, które szeroko możemy określić mianem wypożyczalni samochodów, kolosalną wagę przywiązują do kosztów eksploatacji oraz niezawodności i trwałości aut. Udostępniają je przecież bardzo szeroko, a klienci użytkujący „nie swoje” auta są przecież różni (że ujmę to tak eufemistycznie). Doświadczenia, które zebrał Traficar z udostępnianiem elektrycznego Renault Zoe musiały być na tyle dobre, że zdecydował się na kolejny krok. Ale – jak znam menadżerów flot – Renault Megane E-Tech 100% electric był oczywiście przed decyzją gruntownie przez nich sprawdzony. Nasz test elektrycznego Megane E-tech 218 KM pokazał zalety modelu, ale test tego typu to nic dla menadżerów Traficara. Tym bardziej z czystym sumieniem mogę zaprosić do poznania elektrycznej „meganki” do salonów Renault i podczas długiej jazdy Traficarem.

Renault Megane E-Tech i Traficar

Świadczący usługi wynajmu samochodów na kilometry Traficar wzbogacił gamę swoich aut o pięćdziesiąt Megane E-Tech 100% electric w wersji techno. Samochody już są do wzięcia (wynajęcia) we wszystkich dwudziestu ośmiu miastach w Polsce, w których działa Traficar. Można je wynająć i zwrócić w wyznaczonych punktach, które wskaże nam mapa w zakładce Renault Megane E-Tech. Ktoś skonstatuje, że cóż to jest pięćdziesiąt aut we flocie Traficara liczącej obecnie ponad trzy tysiące samochodów. Jednak z dotychczas oferowanymi elektryki stanowią już 5% floty Traficara. A o takim nasyceniu autami elektrycznymi parku samochodowego w Polsce zwolennicy elektromobilności wciąż jeszcze mogą tylko pomarzyć.

Renault Megane E-Tech 100% electric jest dostępne tylko dla mistrzów carsharingu. Są nimi osoby, które przejechały Traficarem  powyżej pięciuset kilometrów, a ich ocena jazdy wynosi co najmniej 4,0. Skąd ta ocena i dlaczego jest ważna? Otóż Traficar, w autorskiej aplikacji Safe Driving, ocenia zachowanie bezpieczeństwa jazdy użytkowników wynajętych samochodów. Najistotniejszym z czynników jest dostosowanie prędkości do obowiązującej zgodnie z przepisami. To ważne, bo przecież Megane E-Tech 100% electric, które zasiliły flotę Traficara, mają silnik EV60 optimum chargé o mocy 220 KM i „kopa” w postaci natychmiastowego momentu obrotowego.

Poza nad wyraz przyjemnymi wrażeniami z jazdy, Renault Megane E-Tech 100% ucieszy użytkowników nowoczesnym designem, przestrzenią, ergonomią i praktycznością. Dochodzą do nich zaawansowane systemy wspomagające prowadzenie (których można doliczyć się dwudziestu sześciu). Funkcjonalność podniesie i użytkowanie dodatkowo uprzyjemni modułowa konsola centralna z dużym ekranem dotykowym oraz systemem multimedialnym openR link. Takim samochodem to można podjechać na lotnisko nawet po prawdziwe VIP-y – osoby dla nas najważniejsze, jak dziewczyna czy teściowa.Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar

Komfort i bezpieczeństwo

Wśród pięćdziesięciu traficarowych Megane E-Tech część jest wyposażona w pakiet driving assist, a część w pakiet advanced driving assist. W skład pakietu driving assist wchodzą: system wspomagania parkowania tyłem, przodem i bokiem, asystent zmiany pasa ruchu z systemem kontroli martwego pola (BSI+BSW), system active driver assist (ADA), funkcja bezpiecznego wysiadania (OSE) oraz system ostrzegania o nadmiernej prędkości z funkcją rozpoznawania znaków drogowych (OSP/TSR). Pakiet advanced driving assist obejmuje: cyfrowe lusterko wsteczne, asystenta zmiany pasa ruchu z systemem kontroli martwego pola, system wspomagania parkowania tyłem, przodem i bokiem + system full park assist, kamerę 3D 360 stopni, system wspomagania nagłego hamowania podczas jazdy do tyłu (R-AEB), system active driver assist, funkcję bezpiecznego wysiadania oraz system ostrzegania o nadmiernej prędkości z funkcją rozpoznawania znaków drogowych.

Poza bezpieczeństwem, Traficar zadbał także o komfort, wzbogacając zakupione samochody o pakiet winter. W nim przednie fotele nie tylko mają elektryczną regulację wysokości i podparcia lędźwiowego fotela kierowcy, ale są też podgrzewane. Wyposażenie samochodów w ładowarkę AC22 zwiększa mobilność dzięki łatwemu i szybkiemu ładowaniu na publicznych stacjach prądu zmiennego.Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar

Traficar i korzyści z wynajmu auta na kilometry

Traficar – polski prekursor carsharingu – zaczął świadczyć usługi już w roku 2016, ale może nie wszyscy mieli okazję poznać ich zalety. Dlatego pozwolę sobie pokrótce je przybliżyć. Carsharing daje możliwość łatwego skorzystania z samochodu w razie potrzeby każdemu, kto ma prawo jazdy kategorii B i kartę płatniczą. Wygoda polega na wynajmowaniu auta tylko na potrzebny do przejazdu czas i płaceniu jedynie za przejechane kilometry. Kilkuzłotowa opłata startowa i nawet zaledwie 99 groszy za przejechany kilometr mówią same za siebie. W Traficarze jesteśmy wolni od dodatkowych opłat za przewożenie pasażerów i bagaży. Nie ponosimy też żadnych kosztów związanych z ubezpieczeniem, badaniami technicznymi, tankowaniem lub ładowaniem czy naprawami auta. Nie interesują nas także opłaty związane z parkowaniem w strefach miejskiej. W przypadku samochodów elektrycznych, jak Renault Megane E-Tech i Zoe, możemy ponadto jeździć buspasami.

Korzystanie z carsharingu jest bardzo proste. Zaczynamy od zainstalowania na swoim smartfonie aplikacji Traficar. Pobierzemy ją z Google Play, AppStore lub AppGallery, co oznacza, że możemy zeń z powodzeniem korzystać na smartfonach z systemem tak z Androidem, jak i iOS-em. W drugim kroku zakładamy konto, a niewiele do tego trzeba… podstawowe dane i dodatkowo – numer i serię prawa jazdy. Wówczas aplikacja poprosi o przesłanie zdjęcia prawa jazdy i wykonanie weryfikacyjnego przelewu w wysokości jednego grosza z konta bankowego. Weryfikacja konta w  aplikacji Traficar trwa kilka, maksimum kilkanaście minut, po których otrzymamy e-maila z linkiem do aktywacji konta. Szczegółowe instrukcje, jak zacząć korzystać z carsharingu, można znaleźć we wpisie „Pierwsza jazda Traficarem – jak to działa”.

Czuję się w obowiązku poinformować również, iż w usłudze carsharingu TrafiCargo można wynająć całkowicie online także samochody dostawcze. I w tym wypadku wystarczy zwykłe prawo jazdy kat. B, by wynająć na przykład Dacię Dokker albo Renault Master. Dla każdego coś odpowiedniego pod względem wielkości przestrzeni bagażowej i masy przewożonych ładunków.

Radek Pszczółka
Zdjęcia: Renault

Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar Renault Megane E-Tech w wynajmie - carsharing Traficar
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!