Wybierz markę

Volvo dla środowiska - EcoVadis

To są informacje, od których serce rośnie i jednocześnie wypełnia się na zielono, teoretycznie wbrew naturze. Za swoje działania dla środowiska Volvo uznawane jest za jedną z najbardziej przyjaznych środowisku marek w branży motoryzacyjnej. Potwierdzają to regularnie niezależne instytucje, jak platforma technologiczna EcoVadis, która czwarty rok z rzędu przyznała Volvo najwyższą ocenę za działania środowiskowe. Ale nie tylko.

Eko droga

Według metodologii platformy EcoVadis działania Volvo Cars w zakresie zrównoważonego rozwoju zasłużyły na notę „Advanced” za „całościowe i zaangażowane podejście” przynoszące efekt dla środowiska naturalnego. Dodatkowo przyznanie Volvo platynowej odznaki jest bardzo cenne i wymierne, plasuje bowiem markę w najwyższej kategorii proekologicznych przedsiębiorstw. A wśród 75 tysięcy ocenianych przez EcoVadis na najcenniejsze wyróżnienie zasługuje zaledwie jeden procent firm.

Na najwyższa ocenę Volvo Cars zapracowało także działaniami w zakresie redukcji CO2 w całym łańcuchu dostaw. Kolejne czynniki to systemowa weryfikacja strategii zrównoważonego rozwoju przez Science Based Targets Initiative (SBTI). Dalej są to prace Volvo Cars na rzecz poprawy efektywności energetycznej i efektywnego wykorzystania materiałów i zasobów.

– Zrównoważony rozwój jest dla nas tak samo ważny jak bezpieczeństwo – powiedział Anders Kärrberg, szef globalnego zrównoważonego rozwoju w Volvo Cars. – Jako firma społecznie odpowiedzialna podejmujemy działania dla środowiska, potwierdzające, że prowadzimy zrównoważony biznesem, m.in. poprzez zmniejszanie naszego śladu węglowego. To bardzo budujące, że EcoVadis, przy swoich surowych kryteriach oceny, potwierdził, iż jesteśmy na dobrej drodze.

Na tej drodze liczą się wielki kroki koncernu i małe kroczki nas samych. Wszystkie eco kroki są nam bliskie. A potwierdzające kierunek oceny Eco Vadis są tylko jednymi z licznych drogowskazów.

Więcej dla środowiska – więcej wyróżnień

Agencja ratingowa Standard & Poor’s (S&P) znana jest z wyśrubowanych kryteriów środowiskowych. Tymczasem w corocznym raporcie doceniła ona działania Volvo dla środowiska prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody i energii, a także za utylizację odpadów. Marka otrzymała od S&P ocenę brązową, która plasuje ją w górnych dziesięciu procentach ocenianych firm z branży motoryzacyjnej. Ponadto S&P ujęła Volvo w swoim prestiżowym roczniku (2022 Sustainability Yearbook), w którym odnotowuje tylko najwyżej oceniane przedsiębiorstwa.

Kolejnym wyróżnieniem uhonorowała Volvo renomowana międzynarodowa organizacja non profit Carbon Disclosure Project (CDP). Ta przyznała marce tytuł lidera zaangażowania w łańcuch dostaw – Supplier Engagement Leader. To szczególne uznanie wysiłków w kierunku ograniczenia zmian klimatycznych. Dodatkowo musimy przypomnieć, że za całokształt polityki klimatycznej Volvo otrzymało pod koniec zeszłego roku od CPD ocenę A.

Dla klimatu, nie dla wyróżnień

Jak napisaliśmy wcześniej – wysokie oceny i cenne tytuły przede wszystkim potwierdzają właściwy i skuteczny kierunek działań Volvo dla środowiska. Przypomnijmy tu, że Volvo Cars ma konkretny plan dotyczący ograniczenia emisji. W konsekwencji  firma założyła między innymi zmniejszenie o 40 procent śladu węglowego przypadającego na jeden samochód do roku 2025. Od tego też roku 25 procent materiałów użytych do produkcji nowych aut będą stanowiły surowce organiczne lub pochodzące z recyklingu.

W roku 2040 Volvo Cars zamierza być firmą neutralną klimatycznie. Dlatego założenia polityki klimatycznej sięgają dalej niż ograniczenie emisji dzięki przejściu na napęd elektryczny. Ponadto bowiem firma zmniejszy emisje węglowe w operacjach całej swojej sieci produkcyjnej i w łańcuchu dostaw. Równocześnie będzie bardziej wydajnie wykorzystywać cenne surowce i zmniejszać ślad węglowy, dzięki stosowaniu zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

I w takich chwilach aż chce się zaśpiewać za Andrzejem Dąbrowskim „Zielono mi i spokojnie, zielono mi…”

Władysław Adamczyk

Volvo dla środowiska - EcoVadis
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!