Sztokholm i Nissan Ariya

W wakacyjnym czasie serdecznie zapraszamy na zwiedzanie Sztokholmu. Tradycyjny kierunek naszych urlopowych podróży to południe, ale dlaczego nie odwrócić sytuacji (i mapy). Temperatura w Szwecji teraz odpowiednia (nie jest za ciepło), dni długie, a przede wszystkim Sztokholm ma nam wiele do zaoferowania. Przez „nam” rozumiemy wszystkich lubiących patrzeć na świat szerzej niż zza plażowego parawanu.

Katalizatorem naszego zaproszenia na zwiedzanie Sztokholmu jest wydanie przez Nissana pierwszego przewodnika e‑podróży – Electric Travel Guide. Inauguruje on serię przewodników turystycznych, które mają służyć zrównoważonym podróżom. Wydanie przewodnika towarzyszy pojawieniu się na europejskich drogach nowego bezemisyjnego Nissana – modelu ARIYA. Razem gwarantują w pełni zrównoważone podróżowanie i zwiedzanie.

Sztokholm

Zrównoważone zwiedzanie Sztokholmu

Nissan, jak w projektowaniu samochodów, tak też w tworzeniu przewodnika postawił na holistyczne podejście. Dlatego z Electric Travel Guide poznamy nie tylko malownicze Gamla Stan (Stare Miasto), czy Djurgården – wyspę atrakcji, które wykraczają poza te stricte muzealne.

Sztokholm muzeum

Przewodnik zawiedzie nas na przykład do Rosendals Garden, gdzie będziemy cieszyć się doświadczeniem kulinarnym „od pola do stołu”. W Muzeum Skansen (największym skansenie na świecie) poznamy szwedzkie tradycje i styl życia na przestrzeni wieków sprzed epoki Ikei. Będziemy też mogli przekonać się, czy  Waldemarsudde Park turyści słusznie uznają za najpiękniejsze muzeum sztuki Szwecji. Waldemarsudde to ogromny, siedmiohektarowy park, na którego terenie znajduje się pochodząca sprzed paruset lat architektura, ogrody, rzeźby i galerie. Kiedy już się zwiedzaniem zmęczymy (bo nie znużymy), to możemy wybrać się do autentycznych japońskich łaźni w hotelu Yasuragi.

Na Djurgården, czymś jak berlińska wyspa muzeów, naszym osobistym typem jest Muzeum Vasa. To muzeum okrętu, który zatonął po przepłynięciu zaledwie jednej mili w swoim dziewiczym (próbnym) rejsie. Nie udało mu się z Archipelagu Sztokholmskiego wypłynąć i później wpłynąć na losy Bitwy pod Oliwą. Z tego powodu możemy przywołać popularne ostatnio zdanie, wykorzystywane od lat jako test trzeźwości „I cóż, że ze Szwecji”. To, że ze Szwecji ma znaczenie o tyle, że wydobyty wrak, po pieczołowitej restauracji, może pochwalić się 98% oryginalnych części. My zaś w Muzeum Vasa możemy poznać życie żeglarzy przed wiekami nieporównanie lepiej niż podczas zwiedzania replik karawel Kolumba w Palos de la Frontera.

Muzeum Vasa

Zmiana drogi na wodną

Wspomniany Archipelag Sztokholmski także został ujęty w e-przewodniku Nissana. Bo i musiał. Ma bowiem obszar niemal 1 700 km2 i doliczono się na nim jakichś trzydziestu tysięcy wysp oraz wysepek. Jest nie tylko ogromny, ale i cudownie zróżnicowany. Zdziwienie mogą wywoływać osiedla bez parkingów dla samochodów, ale za to z przystaniami, a urzekać będą wysepki „jednorodzinne”.

Archipelag Sztokholmski

Sprawdziliśmy, że lepiej niż z drogi lądowej doceni się urok Archipelagu Sztokholmskiego z drogi wodnej. Dlatego proponujemy zapakować się autem na prom i ruszyć na przykład do Helsinek, bo już niestety nie do Sankt Petersburga.

Podróżowanie ze wsparciem

Dokąd zawiedzie na kolejny e-przewodnik Nissana? Tego jeszcze nie wiemy, ale miło będzie razem podróżować minimalizując pozostawiany przez nas ślad węglowy.

Electric Travel Guide to seria cyfrowych przewodników, które ułatwią planowanie wyjazdów. Sprawią też, że łatwiej jest o wyjątkowe i zrównoważone doświadczenia z podróży. – W Nissanie doszliśmy do wniosku, że cały, widziany holistycznie, ekosystem samochodów elektrycznych musi być częścią cyrkularnej gospodarki o zerowej emisji netto, aby można było budować bardziej zrównoważoną przyszłość – powiedziała Friederike Kienitz, wicedyrektor ds. korporacji i zrównoważonego rozwoju Nissana w regionie AMIEO. Stolica Szwecji zasłużyła na zainaugurowanie serii swoimi pionierskimi działaniami na rzecz zrównoważonej mobilności oraz dużemu upowszechnienia samochodów elektrycznych. Podstawą jest jednakże atrakcyjność kulturowa Sztokholmu, w swojej różnorodności składająca się na holistyczny obraz współczesnego świata pięknie zakorzeniony w przeszłości. Decydując się na zwiedzanie Sztokholmu z Electric Travel Guide nie tylko zobaczymy atrakcyjne miejsca i poznamy dziedzictwo kulturowe Szwecji (obejmujące także, mniam, kuchnię), ale też skorzystamy z wielu informacji praktycznych. Dla odbywających zrównoważoną podróż samochodami zeroemisyjnymi najważniejsze będą te dotyczące lokalizacji stacji ładowania.

Choć zasięg Nissana ARIYA wynosi aż 533 kilometry, to w drodze z Ystad albo Malmö do Sztokholmu bez ładowania się nie obejdzie. Na trasę Karlskrona – Sztokholm wystarczy, chociaż przy bardzo niskich temperaturach może być różnie.

elektryczny Nissan w Sztokholmie

Stworzyliśmy Nissana ARIYA, aby pomóc kierowcom w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów – powiedział Arnaud Charpentier, regionalny wiceprezes Nissana ds. strategii produktowej. – Za sprawą Electric Travel Guide proponujemy doświadczenie przypominające, że podróż to przecież nie tylko wykorzystywane środki transportu. To również miejsca, w których się zatrzymujemy, lokalne jedzenie i wszystko to, co spotyka nas po drodze.

Życzymy cudownych podróży, a także wspaniałych doznań wzrokowych i duchowych oraz smakowych.

Radek Pszczółka

Sztokholm Archipelag Sztokholmski Zwiedzanie Sztokholmu i Nissan Ariya Nissan is launching a new tool to help global travellers enjoy more sustainable holidays: the Electric Travel Guide First edition is Stockholm, Sweden
Poprzedni wpis Następny wpis