Wybierz markę

Suzuki Japan Motors zostało oficjalnym partnerem reprezentacji Polski w blind football i wspiera jej działania samochodami Suzuki S-Cross oraz Vitara. „Samochody od SUZUKI Japan Motors stanowią nieocenione wsparcie, którego wagi nikt z nas nie był tak do końca świadom. Dzięki nieograniczonej niczym mobilności możemy prowadzić projekty szybciej i łatwiej. Słowo „dziękujemy” nie jest w stanie oddać poziomu wdzięczności graczy i sztabu kadry” – czytamy w piśmie od Blind Football Poland.

Wybór samochodów Suzuki S-Cross oraz Vitara uznajemy za oczywisty. Stylowe i zgrabne auta o sportowych sylwetkach i atrybutach są jednocześnie niezwykle funkcjonale. Szczególnie w dalekich wyjazdach zagranicznych nie do przecenienia jest moc oszczędności, które zapewniają swoją ekonomiczną eksploatacją. Ponieważ raporty ADAC co rusz zaliczają samochody Suzuki do grupy „najbardziej niezawodne”, kadra blind futbolu otrzymuje mobilne wsparcie, na którym zawsze może polegać. Przy okazji gracze i sztab trenerski będą mogli przekonać się, dlaczego indywidualni nabywcy samochodów najchętniej wybierają Suzuki.

Mam przeczucie graniczące z pewnością, że już się do części atutów Suzuki przekonali, ponieważ auta rozpoczęły misję. Teraz towarzyszą kadrze juniorów, która w Niemczech debiutuje na międzynarodowej arenie podczas IBSA Blind Football U-18 European Cup rozgrywanych równolegle z Euro 2024. Samochody Suzuki służą także podczas codziennej pracy. Przed wyjazdem na European Cup woziły graczy i członków sztabu do Chorzowa, Warszawy i Łodzi, gdzie fundacja prowadziła warsztaty dla niewidomych dzieciaków z lokalnych placówek oświatowych.

Misja specjalna Suzuki Japan Motors

Blind football, czyli piłka nożna osób niewidomych i słabowidzących jest paraolimpijską dyscypliną sportu zyskującą coraz większą popularność i uznanie. Niezwykle cenną jej cechą jest rola terapeutyczna. Blind football wspomaga terapię osób niewidomych i słabowidzących. Choć nie widzą, są w stanie pędzić z piłką przez boisko, nie obawiając się zderzenia z kimś innym lub twardego lądowania. Chodzi o to, by mogli z przekonaniem i naturalny sposób podchwycić hasło fundacji blind footbalu, które brzmi „Nie widzę przeszkód”. – Ja też nie widziałem przeszkód, żebyśmy wsparli promowanie szerzej rozumianej aktywności fizycznej, równouprawnienia w sporcie oraz usuwania barier. Wierzę, że przekazane samochody dobrze będą tym celom służyć – skomentował Piotr Ślizowski, dyrektor marki Suzuki w Grupie PGD.

Suzuki

Dzięki wsparciu takich partnerów jak Suzuki Japan Motors, blind football w Polsce ma szansę na dynamiczniejszy rozwój. Obrazowo można stwierdzić, że samochody Suzuki przybliżają zawodników do startów w prestiżowych zawodach. Te zaś sprzyjają popularyzacji dyscypliny szczególnie wśród osób z niepełnosprawnościami dla których jest ona znakomitą formą terapii.

Jako marka globalna, Suzuki stawia na innowacje i wspieranie różnorodnych inicjatyw społecznych. Wsparcie dla reprezentacji Polski w blind footballu doskonale wpisuje się w filozofię firmy, która promuje aktywność fizyczną oraz równouprawnienie w sporcie.

Blind football w Polsce

Historia dyscypliny w Polsce jest niezwykle krótka, ponieważ projekt kadry narodowej powstał niespełna cztery lata temu. Jednakże reprezentacja już może pochwalić się sukcesami. Jesienią 2023 roku podczas rozgrywanego w Indiach IBSA Blind Football Intercontinental Cup wywalczyła brązowy medal.

Zasady gry w blind football bazują na regułach futsalu. Piłka jest nieco cięższa, ponieważ znajduje się w niej kilka metalowych krążków wypełnionych granulatem. Właśnie dzięki temu piłka wydaje dźwięk i pozwala na zlokalizowanie jej słuchem. Drugim bardzo ważnym elementem są opaski na oczach. Mają one wyrównywać szanse zawodników niewidzących ze słabowidzącymi. Kolejną z istotnych zasad jest ta mówiąca o tym, że bramkarzami muszą być osoby pełnosprawne. Na boisku jest więc łącznie ośmiu niewidomych. Przewodnikami graczy są w różnych sektorach boiska widzący bramkarz, trener i nawigator. Ponadto zawodnicy są zobowiązani do komunikowania swojej pozycji na boisku przez okrzyk „voy” (z hiszpańskiego – idę). Pozwala to na lokalizowanie rywali i unikanie niebezpieczeństwa zderzenia.

Wszystko to pomaga innym graczom orientować się na boisku, podążać za akcją, wycofywać się w razie potrzeby itp. Co ciekawe, szczególne zasady obowiązują także kibiców. Oni muszą bowiem zachowywać ciszę i w miarę możliwości powstrzymywać się od emocjonalnych reakcji na trybunach.

Blind Football jest sportem pełnym emocji, dynamiki i ducha zespołowego. Każdy mecz to wyjątkowe widowisko, w którym zawodnicy pokazują swoje wyjątkowe umiejętności i determinację. Zawodnikom reprezentacji, drużyn klubowych* i najmłodszym adeptom dyscypliny oraz wszystkim nią zainteresowanym życzymy wielu radości. Tak sportowych jak i terapeutycznych.

Drużyny klubowe w Polsce to obecnie: Wisła Blind Football Kraków, BTS Rekord Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław Blind Football, Niezłomni Blind Football Zabrze oraz Warta Poznań Blind Football.

 

 

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!