Limitowana edycja Formentora VZ5 . Dwa samochody CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Century Bronze i Enceladus Grey z przodu/boku

Crossover Formentor to niekwestionowany przebój marki CUPRA, a Formentor VZ5 jest najpotężniejszą emanacją sportowego charakteru i hiszpańskiego temperamentu marki. Oznaczenie wersji VZ5, które można odbierać jako kryptonim, jest grą dźwięków składających się na hiszpańskie słowo „veloz”. A ponieważ „veloz” oznacza szybki, to wszystko jasne. Limitowana edycja Formentora VZ5 ma uczcić szóstą rocznicę powstania marki CUPRA. To nic, że mimo krągłości w kształcie cyfry nie zalicza się ona do rocznic okrągłych. Fani marki mogą tylko cieszyć się, że w związku z datą powstania marki – 22.2. (2018) pojawi się specjalna edycja Formentora.

Powodem zatroskania może być tylko liczba egzemplarzy Formentora VZ5 Limited Edition ograniczona do 222, właśnie ze względu na datę. Z kolei przyczyną mojego zmartwienia jest brak informacji na temat dostępności samochodu na polskim rynku. W związku z tym proponuję już wiercić dziury w brzuchach CUPRA Masterom. Jak nie w jednym, najbliższym sobie CUPRA Studio, to w CUPRA Studio drugim, choćby oddalonym. Warto, bo na przykład mój przyjaciel Darek trochę zwlekał z zamówieniem Harleya Low Rider ST w wersji El Diablo i się na tym przejechał. To „trochę” zwlekania sprawiło, że musiał przejechać się po wymarzony motocykl jakieś 1111 kilometrów, bo do Münster (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia). I tak miał szczęście, że go upolował, bo był to ostatni El Diablo w serii Harley Icons 2022. A limitowana edycja Formentora VZ5 będzie liczyła jeszcze mniej egzemplarzy, gdyż tylko 222, więc znacznie mniej.Limitowana edycja Formentora VZ5. CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Enceladus Grey z przodu/boku

Najbardziej ekskluzywna wersja CUPRY

Formentora VZ5 napędza i emocje zapewnia już niemal kultowy pięciocylindrowy silnik TSI o pojemności 2,5 litra. Dostarcza on 390 KM (287 kW) mocy i generuje 480 niutonometrów moment obrotowy. Dlatego naturalnym jest, że to właśnie wersja VZ5 staje się podstawą edycji specjalnej. Zresztą nie po raz pierwszy, bo choćby w zeszłym roku mieliśmy Formentora VZ5 BAT w edycji limitowanej do pięciuset egzemplarzy. Teraz limitowana edycja Formentora VZ5 będzie liczyła 222 samochody, a do tego rozdzielone na dwie wersje kolorystyczne. Jak łatwo się domyślić, będą one jednymi z najbardziej ekskluzywnych wersji samochodów w gamie CUPRY. – CUPRA Formentor VZ5 to maksymalny wyraz wydajności wysokich osiągów i dążenia marki do inspirowania nowego pokolenia miłośników samochodów. Limitowane edycje oddają hołd modelowi VZ5. Jednocześnie zapewniają nowe spojrzenie na sportową estetykę pojazdu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – powiedział Sven Schuwirth, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu SEAT S.A.

Wprowadzenie dwóch różniących się kolorami i detalami stylistycznymi wersji jednej edycji specjalnej zdarza się nad wyraz rzadko. Ale CUPRA, jak to CUPRA, jedzie na bogato. Limitowana edycja Formentora VZ5 będzie miała kolor Century Bronze albo Enceladus Grey, do wyboru. Ale charakterystycznymi, albo nawet charakternymi jej wyróżnikami będą oryginalne detale stylistyczne, różne dla różnych wersji kolorystycznych.CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition wnętrze, kokpit, deska rozdzielcza. Limitowana edycja Formentora VZ5.

Limitowana edycja Formentora VZ5 w dwóch wariantach

Oba kolory, jakie będzie miał Formentor VZ5 Limited Edition, to lakiery nowe i matowe. Będą z nimi skojarzone unikalne dodatki nadwozia oraz wnętrza W obu wersjach będziemy mieli laserowo wygrawerowane numery na listwach przy drzwiach kierowcy i pasażera.

Zacznijmy od wariantu Century Bronze, w którym mamy przede wszystkim miedziane osłony lusterek i wydechów z włókna węglowego. Ponadto dwudziestocalowe felgi ze stopu miedzi (dostępne są także czarne), oraz ciemne chromowane emblematy CUPRA i logo marki. Nowością we wnętrzu są natomiast fotele CUPBucket w kolorze czarnym, wyraźniej rozdzielone, co podkreśla bardziej drapieżny charakter limitowanej wersji Formentora. Drugi wariant kolorystyczny, w jakim występuje najnowsza limitowana edycja Formentora VZ5 to Enceladus Grey. Tę opcję wyróżniają czarne osłony lusterek i rury wydechowe z włókna węglowego oraz ciemne chromowane napisy i logo CUPRA. Mamy tu także dwudziestocalowe felgi, również dostępne z opcją miedzianą. A we wnętrzu także, a jakże, fotele CUPBucket w kolorze czarnym i czarną przeszywaną deskę rozdzielczą.

W ilu egzemplarzach limitowana edycja Formentora VZ5 trafi do Polski? Przepraszam, nie wiem, producent jeszcze nie podał informacji na ten temat, żałuję, proszę być czujną/czujnym i pytać CUPRA Masterów. A co jeśli ktoś uznaje, że CUPRA Formentor sama z siebie dostatecznie się wyróżnia, a 390 KM to za dużo?  Proszę zajrzeć do CUPRA Studio albo sprawdzić samochody dostępne od ręki, już gotowe do odbioru, np. pod tym linkiem.

Radek Pszczółka
Zdjęcia: CUPRA

Formentor VZ5 – limitowana edycja – zdjęcia

CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition wnętrze, kokpit, deska rozdzielcza. Limitowana edycja Formentora VZ5. Limitowana edycja Formentora VZ5. CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition - końcówki wydechu Limitowana edycja Formentora VZ5. CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Enceladus Grey, przednie koło, czarna felga, sportowe hamulce Limitowana edycja Formentora VZ5. CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Enceladus Grey z przodu/boku CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Century Bronze z przodu/boku Limitowana edycja Formentora VZ5. CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Enceladus Grey - numeracja CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition wnętrze, fotele, kokpit, deska rozdzielcza. Limitowana edycja Formentora VZ5. Limitowana edycja Formentora VZ5 . Dwa samochody CUPRA Formentor VZ5 Limited Edition Century Bronze i Enceladus Grey z przodu/boku
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!