Szanujemy, popieramy, cenimy oraz po prostu lubimy takie działania i dlatego chętnie o nich piszemy. Też chcemy większego udziału kobiet w motoryzacji, bo chyba tylko z taką nierównowagą się stykamy. SEAT S.A. idzie dalej i szerzej, miedzy innymi dlatego, że w zatrudnianiu kobiet ma jeden z najlepszych wyników w branży. Komisja ds. Równości firmy SEAT S.A. podpisała nowy Plan Równości. Umacnia on parytet wśród płci, różnorodność oraz integrację jako istotne wartości w codziennych działaniach. Nie tylko deklaratywnie, ponieważ Plan Równości SEAT-a określa jednocześnie zasady odpowiedzialnego i konkurencyjnego rozwoju.
Plan Równości SEAT-a w szczegółach
Plan ogranicza miedzy innymi czynniki, które mogą prowadzić do podziałów w procesach wyboru i awansu pracowników ze względu na płeć. Kładzie nacisk na wsparcie kobiet będących ofiarami przemocy ze strony mężczyzn. Zawiera także element, który wszyscy pracujący uznają za oczywisty i naturalny, lecz jest on rzadko kodyfikowany i formalnie wprowadzany. Chodzi o ważny dla każdego z nas nowy pakiet środków zmierzających do zwiększenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. – Za sprawą takich działań będziemy mogli zagwarantować zrównoważony, wszechstronny i zróżnicowany rozwój naszej organizacji. Dzięki temu ma ona szansę stać się pionierem w branży i stanowić punkt odniesienia dla innych – powiedziała Laura Carnicero, wiceprezes wykonawczy ds. ludzi i organizacji w firmie SEAT S.A. Podziękowała jednocześnie za wysiłek, gotowość do dialogu i wkład wszystkim, którzy sprawili, że ten plan został wprowadzony w życie.
Plan Równości SEAT-a zawiera ponad sześćdziesiąt konkretnych środków i rozwiązań, których celem jest zapewnienie wszystkim równego traktowania oraz równych szans. Obejmuje on m.in. programy szkoleń poświęconych równouprawnieniu, organizowanych dla członków wspólnych komisji funkcjonujących w aktualnym porozumieniu zbiorowym firmy SEAT S.A. Zakłada również włączenie tych członków w wewnętrzne procesy szkoleniowe dla menedżerów i osób na stanowiskach kierowniczych. Wprowadzone działania mają przyciągnąć i zainteresować pracą w spółce więcej utalentowanych kobiet. Plan Równości SEAT-a uaktualnia również protokół przemocy ze strony osób stosujących działania o podłożu seksistowskim. Jednocześnie weryfikuje procedury przeciwko molestowaniu seksualnemu i stosowanej przemocy ze względu na płeć. Robi to dwutorowo – rozszerzając je na większą liczbę społeczności, w tym LGBTI+, a także na inne, nieuwzględniane dotychczas formy molestowania.
Dla zwiększenia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, Plan Równości SEAT-a zakłada przedłużenie urlopu opiekuńczego z dwóch do trzech lat. Jest to okres o rok dłuższy od wymaganego obecnie prawem hiszpańskim. W swoich zakładach produkcyjnych SEAT rozpocznie również pilotażowy projekt, który pozwoli na podział rocznego wymiaru urlopowego.
Wcześniejsze działania równościowe firmy SEAT
Pierwszy Plan Równości SEAT-a firma stworzyła i podpisała już w roku 2012, stając się pionierem w tym zakresie. Już wtedy za główny cel postawiła uczynienie różnorodności wspólnym dziedzictwem całej firmy. Obecnie w przedsiębiorstwie pracuje ponad trzy tysiące kobiet, które tworzą 20% zespołu. Kobiety zajmują też w spółce 26% stanowisk kierowniczych, co jest jednym z najwyższych wskaźników w branży motoryzacyjnej.
Nowy Plan Równości SEAT-a jest wynikiem intensywnej pracy polegającej na analizie przez specjalną komisję prowadzonych przez wiele miesięcy badań. Także w komisji firma zastosowała parytet, ponieważ połowę jej składu stanowiły osoby z kierowniczych stanowisk, a druga połowę szeregowi pracownicy. Za to przewaga kobiet w komisji była dość wyraźna. Komisja badała różne aspekty, wrażliwości i obszary działalności firmy SEAT S.A. W efekcie nowy plan jest inicjatywą powstałą z myślą o dzisiejszym społeczeństwie, nowych środowiskach pracy oraz strategicznych priorytetach firmy. Ponadto wspiera on główny cel, jakim jest stałe wspieranie różnorodności i zróżnicowanego, bezpiecznego oraz sprawiedliwego środowiska pracy.
Także na zewnątrz, my – zwykli śmiertelnicy – obserwowaliśmy i obserwujemy stałe działania, które wpisują się w Plan Równości SEAT-a. Pisaliśmy choćby o zaangażowaniu należącej do SEAT S.A. marki CUPRA w inicjatywy na rzecz równości. CUPRA uczestniczy w serii zawodów Extreme E, w których jednym z głównych postulatów jest równość płci. Dlatego za kierownicą samochodów podczas wyścigów zasiadają zarówno (i po równo) kobiety, jak i mężczyźni. W kolejnych sezonach motosportowych zmagań zawodnikami CUPRY były pary Jutta Kleinschmidt i Mattias Ekström, oraz Klara Andersson i Nasser Al-Attiyah.
W salonach SEAT Euromotor też (chyba zawsze) czeka na Panią i Pana para mieszana. Tworzą ją doradca handlowy (zazwyczaj mężczyzna) i doradca ubezpieczeniowy (prawie zawsze kobieta). Jeśli potrzebne jest doradztwo finansowe w zakresie kredytu lub leasingu, to kobiety niechybnie zyskują przewagę, bo tu także stanowią większość.
Waldemar Sadowski