Wybierz markę

drewno FSC w samochodzie - listwa - ekologiczne wnętrze Volvo EX90

Gdy premierę ma nowy samochód, czasem nie wiemy, na co patrzeć. Och, jak zawsze jednak chcielibyśmy mieć takie dylematy, ponieważ to, jak bardzo nie wiemy na co patrzeć, zależy od ilości nowych, interesujących elementów, jakie auto ze sobą przywozi. Marka Volvo przyzwyczaiła nas do tego, że w przypadku jej modeli zawsze możemy spodziewać się dylematów związanych z kierunkiem spojrzeń. Dlatego podoba nam się propozycja składania obrazu samochodu jak puzzli, przedstawiona w pierwszej zapowiedzi premierowej prezentacji, zaplanowanej na 9 listopada. Dziś kierunkiem naszego spojrzenia jest wnętrze Volvo EX90, a nawet ogniskujemy wzrok i obiektyw na detale. Te z nazwy małe rzeczy, jak puzzle, składają sią na kompleksową nową definicję luksusu i komfortu.

Wartości marki wyrażone zastosowanymi materiałami

Rozpoczynając prace nad nowym elektrycznym modelem flagowym Volvo – właśnie EX90 – projektanci postawili przed sobą między innymi pytania o wartości. Jak przełożyć wartości marki na zastosowane materiały? Co w dzisiejszym świecie oznacza luksus? Odpowiedzi na nie współgrają z charakterem naszych czasów, wyzwaniami epoki i jednocześnie są mocno oparte na podstawowych zasadach skandynawskiego designu. A te składają się na triadę: prostota, komfort, naturalność. Znakiem naszych czasów jest choćby to, że zainteresowanie mocą i przyspieszeniem przenieśliśmy na  zainteresowanie zasięgiem i czasami ładowania. Podobnie zmieniło się obowiązujące przez lata podejście do pojęcia samochodowego luksusu. Zapach prawdziwej skóry we wnętrzu samochodu jest już zdecydowanie passe, a nadmiar ozdób był takim dla Volvo odkąd sięgamy pamięcią.

Wybieramy materiały zgodne z naszymi wartościami – mówi Cecilia Stark, Senior Design Manager Volvo. – Zrywają one z tradycyjnym pojęciem luksusu w branży samochodowej i stanowią odbicie naszych skandynawskich korzeni. W projektowaniu nowego Volvo EX90 punktem wyjścia był maksymalny komfort użytkownika. A Volvo rozumie komfort bardzo szeroko, tak jak się powinno, zaliczając do niego także komfort bezpieczeństwa. Pisaliśmy już o tym w informacji zapowiadającej premierę EX90.

Elegancja wnętrza jest oparta na naturalności, jako jednej z tradycyjnych zasad skandynawskiego designu, czym jednocześnie przenosi nas do zaplanowanej przyszłości. Volvo ma bowiem ambicję, by do roku 2040 stać się biznesowym organizmem o obiegu zamkniętym i neutralnym klimatycznie.

Wnętrze Volvo EX90 wyrazem eko odpowiedzialności

– Dla nas projekt wnętrza i dobór materiałów to proces nauki, ciągłych zmian opartych na opiniach klientów, kolejne innowacje i odpowiedzialne decyzje dotyczące wyboru materiałów mówi Cecilia Stark.

Wśród materiałów, którym wnętrze Volvo EX90 zawdzięcza swój klimat i eksponuje wartości marki jest choćby nowatorskie tworzywo o nazwie Nordico. Powstaje ono z tekstyliów wcześniej wykonanych z materiałów z recyklingu (np. butelek typu PET), oraz ekologicznych materiałów pochodzących z odpowiedzialnie eksploatowanych lasów Szwecji i Finlandii.
Szacunek do drewna sięga dalej. Wnętrze Volvo EX90 zdobią drewniane panele podświetlane ciepłym światłem, nadającym wnętrzu atmosferę skandynawskiego salonu. Mają one oczywiście certyfikat FSC, który  potwierdza pochodzenie materiału z odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
Siedzenia w nowym Volvo mogą być opcjonalnie wykończone tkaniną wełnianą z atestem poświadczającym spełnienie surowych norm środowiskowych dotyczących hodowli zwierząt.

Zgodnie z planami Volvo dotyczącymi obiegu zamkniętego nowy model zawiera więcej tworzyw pochodzących z recyklingu. Oprócz przerobionych butelek PET Volvo EX90 zawiera w sobie prawie pięćdziesiąt kilogramów przetworzonych plastików i materiałów biologicznych. To największy udział materiałów z recyklingu wśród wszystkich modeli marki i jednocześnie punkt odniesienia na przyszłość. W ideę obiegu zamkniętego wpisują się także obicia tapicerskie, które częściowo zawierają poliamid pochodzący z recyklingu.

Nabywca wybiera charakter Volvo EX90 i jego atmosferę

Nowe Volvo umożliwi wyjątkowy sposób personalizacji charakteru auta. Nabywcy będą mogli wybrać jeden z siedmiu nastrojowych zestawów kolorystycznych harmonijnie zestrajających elementy dekoracyjne w kabinie, tapicerkę oraz lakier nadwozia. Każdy zestaw kolorystyczny powstał z inspiracji skandynawskim stylem życia i piękną przyrodą Północy. Różnią się charakterem, ponieważ mają odpowiadać na różne gusty swoich użytkowników.

Wszystkie puzzle w pełny obraz złożą nam się 9 listopada, na kiedy zaplanowana jest premiera modelu EX90. A do tego czasu z przyjemnością będziemy odkrywać kolejne elementy nowego Volvo.

Radek Pszczółka

ekologiczne tkaniny w samochodzie - wnętrze Volvo EX90
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!