Wybierz markę

Mikołajkowe czytanie z Volvo - autorka Weronika Szelęgiewicz czyta dzieciom Koliberki - akcja Czytamy z Volvo

Przed nami kolejna jakże miła odsłona akcji „Czytamy z Volvo”. Tym razem będzie to mikołajkowe czytanie z Volvo (w salonie Volvo) literatury dziecięcej osobiście przez autorki. Piszę o literaturze dziecięcej, ponieważ zaproszone do salonu Volvo Car PGD Kraków pisarki tworzą w różnych gatunkach literackich. A ponieważ piszą dla czytelników z różnych grup wiekowych (ale zdecydowanie młodych), to warto, by rodzice dobrze dzień zaplanowali. Przed nami bowiem aż czterogodzinne spotkanie, na które zapraszamy 2 grudnia (sobota) do krakowskiego salonu Volvo przy Alei Powstańców Śląskich.

Zaproszenie do zaprezentowania dzieciom swojej twórczości przyjęły autorki uznane i znane już naszym milusińskim z ubiegłych spotkań. Ostatnio spotykaliśmy się z nimi podczas Targów Książki w Krakowie, a wcześniej podczas poprzednich odsłon cyklu „Czytamy z Volvo”. Nie wiem jak rodzice, ale milusińscy z pewnością pamiętają, że czytaniu wybranych fragmentów książek towarzyszą różne zabawy. Na przykład z Weroniką Szelęgiewicz, autorką baśni o koniberkach, dzieci plastycznie lub rysunkowo tworzą koniberki. Zawsze jest to nauka poprzez zabawę i taki charakter będzie miało również  mikołajkowe czytanie z Volvo. Poznajmy zatem program spotkania i jego części, żeby móc wspólne wchodzenie w świat literatury zaplanować.Czytamy z Volvo - Katarzyna Vanevska

Mikołajkowe czytanie z Volvo – program i autorki

Na początek zapraszamy pociechy nieco wcześniej urodzone i nieco wcześniej wstające. Do starszych dzieci organizatorzy kierują bowiem pierwszą część – spotkanie z Katarzyną Vanevską, które rozpocznie się o 10:00. Autorka jest doktorem nauk społecznych i dziennikarką, a przy tym organizatorką warsztatów literackich dla dzieci w kraju i za granicą. Nawet jeśli żadne z dzieci nie napisze od razu fascynującego opowiadania, to na pewno otworzy się na tworzenie. Katarzyna Vanevska przeniesie nas do krainy nauki i sztuki w bajkach „Kto to puka NAUKA”, „Kto to puka SZTUKA”.

O 11:00 mikołajkowe czytanie z Volvo przejmie i w świąteczny nastrój mocno nas wprowadzi Katarzyna Pruszkowska-Sokalla. Autorka, która jest dziennikarką z wykształcenia i zawodu, w swojej twórczości dla dzieci ucieka od rzeczywistości. Wspomniany mocno świąteczny nastrój pisarka zbuduje czytając fragmenty swoich powieści „Dinozaury ratują Święta” oraz „Pierwsze Święta Jeżyka Tadzika”.Czytamy z Volvo - Katarzyna Pruszkowska-Sokalla

Kolejna autorka-lektorka Beata Jaczewska bardzo pasuje do salonu Volvo na Krzemionkach nie tylko tytułem swojego bestsellera „Wierszowanki-przytulanki”. Przytulanie uważamy za cudowną czynność, lecz tu zdecydowanie bardziej zwracamy uwagę na tematykę innych wyróżnionych ostatnio bajek autorki. Są to mianowicie „Bajka miodem pokrzepiona” i „Bajka z pszczelego przedszkola”. Bo przecież wiadomo, że na dachu nad czytelnią salonu Volvo przy Alei Powstańców Śląskich mieszka kilka pszczelich rodzin. Na przytulankową i pszczelą część salon zaprasza na 12:00. Miodu z firmowej pasieki na pewno będzie można przy okazji spróbować.

Mikołajkowe czytanie z Volvo zakończy Weronika Szelęgiewicz, filolożka, nauczycielka i pisarka, która stworzyła koniberki. Przygody i problemy tych sympatycznych istotek z motylimi skrzydełkami są odbiciem ludzkich spraw małych dzieci. Przeżywając przygody koniberków, dzieci uczą się odróżniać dobro od zła, mądrość od głupoty. Weronika Szelęgiewicz zaprezentują nam także fragmenty swojego niezwykłego baśniowego przewodnika – „Na tropie Baśniostworów”. Tę część rozpoczniemy o 13:00 i, podobnie jak wcześniejsze, potrwa ona godzinę.Mikołajkowe czytanie z Volvo - pisarka Beata Jaczewska czyta dzieciom

Inicjatywa „Czytamy z Volvo” – zalety i korzyści

Trudno to sobie wyobrazić, ale są osoby, które nie doceniają czytania dzieciom, czytania przez dzieci i czytania w ogóle. Do czytania nie zaliczamy przeglądania gazetek reklamowych hipermarketów oraz sprawdzania rozkładów jazdy. Korzyści z czytania i słuchania czytania są oczywiste i daleko wykraczają poza uśpienie dziecka. Skoro zasypia, gdy czytamy, to dlatego, że czuje błogi spokój, a nie dlatego, że się nudzi. O korzyściach czytania dzieciom tym młodszym już pisaliśmy i nieustannie polecamy opinie ekspertów z Instytutu Książki.

Tegoroczne Mikołajkowe czytanie z Volvo jest w części przeznaczone dla starszych dzieci, które już czytać potrafią. Dlatego pozwolimy sobie przypomnieć kilka zalet czytania, które mogą być argumentami dla rodziców i bodźcami dla dzieci. Może pomogą w tym, że za kilka lat jeszcze starsze dzieci będą mówiły „Książka to sztos”, „Czytanie jest mega”. Nie, one tak nie powiedzą, nawet gdy będą miały na czytanie „zajawkę”, bo one będą używały znacznie bogatszego języka. Przedrostek „mega” nie będzie dla nich słowem, którym zastępuje się wszystkie przymiotniki, a nawet niewiele się ich zna. Jedną z korzyści płynących z czytania jest bowiem rozwój kompetencji poznawczych, dlatego nawet gdy będą miały „zajawkę” na czytanie, powiedzą „Kocham książki”.

Dla każdego z nas inna z zalet czytania może być najważniejsza, więc oprę się na kilku przywołanych już opiniach ekspertów. W rozwoju dziecka i młodego człowieka książka jest ważna z powodów szczególnych. Dostarcza wiedzy o otaczającym nas świecie, także najbliższym, dlatego pomaga rozpoznawać oraz wyrażać emocje. Nie tylko pokazuje, jak sobie z nimi radzić, ale też pomaga oswajać się z wyzwaniami i pokonywaniem lęków. Czytanie rozwija kreatywność i wyobraźnię, uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski. No właśnie, to ja już niczego nie muszę dopisywać. Przypominając oczywiste korzyści, chciałem skłonić do refleksji.

Zaproszenie

Salon Volvo Car PGD Kraków zaprasza na Mikołajkowe czytanie z Volvo. Sobota, 2 grudnia 2023 roku od godz. 10:00, Kraków, Aleja Powstańców Śląskich 22.

Władysław Adamczyk
Zdjęcia: Materiały prasowe i Arleta Ściepura
Mikołajkowe czytanie z Volvo - autorka Weronika Szelęgiewicz czyta dzieciom Koliberki - akcja Czytamy z Volvo

Mikołajkowe czytanie z Volvo - autorka Weronika Szelęgiewicz czyta dzieciom Koliberki - akcja Czytamy z Volvo Czytamy z Volvo - Katarzyna Vanevska Czytamy z Volvo - Katarzyna Pruszkowska-Sokalla Mikołajkowe czytanie z Volvo - pisarka Beata Jaczewska czyta dzieciom
Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!