Mówi się, że nadwozie sedan ma klasę. Wydłużona sylwetka i klasyczny kształt rzeczywiście sprawia, że samochód prezentuje się bardziej elegancko. Zaletą sedanów jest także powiększony w porównaniu z hatchbackiem bagażnik, który mieści co prawda nieco więcej, ale jest mniej praktyczny. Oto przegląd stosunkowo tanich modeli z Grupy PGD z nadwoziem sedan.

Wybraliśmy do zestawienia samochody segmentu B i C, czyli subkompaktowe i klasyczne kompakty. Auta są stosunkowo tanie – najdroższe w wersji bazowej kosztuje 66 090 zł. Najtańszy jest Fiat Tipo Sedan, który w przystępnej cenie ma całkiem sporo do zaoferowania.

Fiat Tipo Sedan 1.4 16V Tipo (95 KM) – od 43 900 zł

Samochód powstał jako sedan od podstaw – nieco później zbudowano hatchbacka i kombi. Auto ma potężny bagażnik o pojemności 520 litrów. Podstawowa wersja Tipo to…Tipo.

Fiat-Tipo-test-PGD-6-1024x641

Bazowy silnik benzynowy 1.4 rozwija skromne 95 KM, więc aby cieszyć się dynamiką, trzeba wybrać topowego diesla 1.6 Multijet o mocy 120 KM. Takie auto kosztuje wówczas 59 900 zł.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=mdnz3d5qlE4[/youtube]

Umów się na jazdę testową Fiatem Tipo Sedan!

Ford Focus Sedan 1.6 Ti-VCT Trend (85KM) – 66 090 zł

Ford Focus jest jednym z najpopularniejszy modeli segmentu C na polskim rynku, ale wersję sedan trudno spotkać na ulicy. Za auto z wydłużonym tyłem zapłacicie 1000 zł więcej niż za klasycznego hatchbacka. Za to zyskacie na bagażniku 112 litrów – jego pojemność to 475 litrów z zestawem naprawczym.

ford_focus_sedan_15

Pod maską wersji bazowej pracuje benzynowy, wolnossący silnik 1.6, którego moc 85 KM może być niewystarczająca do dynamicznej jazdy. Dlatego lepiej wybrać odmianę 110-konną, dopłacając tylko 3000 zł.

Umów się na jazdę testową Fordem Focusem Sedan!

Hyundai Elantra 1.6 MPI Classic Plus (128 KM) – 64 400 zł

Hyundai Elantra jest całkowicie odrębnym modelem od innych aut kompaktowych tej marki. Nie ma też swojego technicznego odpowiednika w gamie Kii. Zupełnie inny projekt nadwozia i wnętrza sprawia, że z wymienionych tu samochodów Elantra prezentuje się najbardziej atrakcyjnie i daje 458-litrwy bagażnik.

DSC0082_edytowany-1

Szczególnie, że pod maską pracuje w wersji podstawowej bardzo dobry silnik 1.6 MPI – wolnossący z pośrednim wtryskiem i wysoką mocą 128 KM. W przypadku takiej konfiguracji można zapragnąć jedynie lepszego wyposażenia, które otrzymacie wybierając którąś z wyższych wersji, choć standardowa oferuje już całkiem sporo.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vrRtTIKiYwM[/youtube]

Umów się na jazdę testową Hyundaiem Elantrą!

Kia Rio Sedan 1.2 DOHC M (85 KM) – 47 490 zł

Kia Rio Sedan to niewielki samochód segmentu B, będący uzupełnieniem klasycznego hatchbacka. Wygląda specyficznie, ale w zamian oferuje spory bagażnik o pojemności aż 400 litrów. Warto jednak podkreślić, że jest to model poprzedniej generacji.

autowp.ru_kia_rio_sedan_ru-spec_11

Wersja podstawowa oferuje silnik benzynowy 1.2 o niedużej, ale wystarczającej mocy 85 KM. Dopłacając 3000 zł można kupić wersję 1.4 o mocy 109 KM lub płacąc 4200 zł jeździć na paliwie LPG.

Umów się na jazdę testową Kią Rio Sedan!

Opel Astra Sedan 1.4 Twinport (115 KM) – 54 400 zł

Podobnie jak w przypadku Kii, Opel również oferuje sedana poprzedniej generacji modelu. Tyle, że chodzi o kompaktową Astrę, produkowaną wciąż w Polsce. W jednej wersji wyposażenia o nazwie Sedan.

opel_astra_sedan_9

Natomiast wybór jednostek napędowych jest całkiem spory – dwa benzynowe i dwa diesle. Już bazowy motor daje 115 KM, które wystarczają do codziennej jazdy. Warto zaznaczyć, że Astra Sedan jest oferowana także z silnikiem 1.4 Turbo, a za dopłatą 3400 zł również z fabryczną instalacją gazową.

Umów się na jazdę testową Oplem Astrą Sedan!

Poprzedni wpis Następny wpis