Wybierz markę

dwa samochody, miasto nocą i oświetlone wieżowce w tle - badania APEAL J.D. Powers

Kia rozbiła bank i na markę wysypał się deszcz, ale nie pieniędzy, lecz nagród w badaniu J.D. Power Automotive Performance. Deszcz nagród był rekordowy w całej historii badań J.D. Power w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a liczy ona 28 lat. W przypadku tak szacownej instytucji, wszechstronnie badającej różne zjawiska na rynku, pisanie o rekordach może i nie przystoi, ale stała się rzecz bezprecedensowa. Na przestrzeni roku Kia zdobyła więcej nagród w badaniach J.D. Power niż którakolwiek inna marka. Nagrody w badaniach Automotive Performance, Execution and Layout (APEAL) oraz Initial Quality Studies (IQS) mają niepoślednią wagę i prestiżowy wymiar. Dodajmy, że to kolejny sukces marki odnotowany przez J.D. Power, bo była już między innymi numerem jeden w badaniu jakości.

Rekordy ze swej natury przynależą sportowi, jednakże wszelki rozwój ludzkości wiąże się z wyścigami i z wyścigów wynika. W związku z tym rekordy rozciągnęły się na wszystkie dziedziny życia. Niestety bywają i wyścigi kuriozalne, jak choćby do leżaków przy basenie albo po rekord w wielkości zagrodzonej parawanem części plaży. O takich wolę nawet nie myśleć, tym bardziej, że w motoryzacji mamy do czynienia z rekordami zdrowymi. Do tych zaliczają się rekordy prędkości ustanawiane na dnach wyschniętych jezior lub rekordy szybkości przejazdu na przykład północnej pętli Nürburgringu. (Tu, zanim jeszcze wprowadzony zostanie zakaz bicia rekordów, o którym mówiło się kilka lat temu; ale przed modernizacją toru). Poza tym, marki co rusz chwalą się rekordami sprzedaży. Jednakże rekord, który ustanowiła Kia, jest faktycznie niespotykany.badania APEAL J.D. Powers

Siedem tytułów Best in Class w badaniu APEAL

Zacznijmy od badania J.D. Power Automotive Performance, Execution and Layout – APEAL, w którym zwycięstwo marki Kia jest bezapelacyjne. Aż siedem modeli Kia zajęło w tym rankingu pierwsze miejsca w swoich segmentach, z tego trzy powtórzyły sukcesy ubiegłoroczne. Najwyższe wyróżnienia po raz kolejny zdobyły modele EV6 (w końcu to Car of The Year 2022), Carnival oraz Kia K5. EV6 to „Najbardziej atrakcyjny kompaktowy SUV”, Carnival – „Najbardziej atrakcyjny minivan”, natomiast Kia K5 wygrała kategorię „Najbardziej atrakcyjny samochód średniej wielkości”.

Listę nowych zwycięskich modeli marki otwiera Kia Telluride, jako „Najbardziej atrakcyjny SUV średniej wielkości”. Kolejnym jest Kia Forte uznana za „Najbardziej atrakcyjny samochód kompaktowy”. Nam pozostaje żałować, że modeli Carnival, K5, Telluride i Forte nie ma w europejskiej ofercie marki. Na szczęście w salonach Kia w Polsce czekają dwa inne modele również uhonorowane najwyższymi wyróżnieniami przez J.D. Power. To Kia Stinger –„Najbardziej atrakcyjny samochód średniej wielkości klasy premium” oraz Kia Rio –„Najbardziej atrakcyjny mały samochód”. Kia Rio nawet z najniższą ceną z ostatnich trzydziestu dni, jaką teraz muszą podawać w ofertach sprzedawcy. Tych wszystkich siedem modeli badani uznali za najbardziej atrakcyjne pod względem wrażeń kierowców oraz ich zadowolenia z użytkowania w badaniu J.D. Power APEAL. W badaniu wzięło udział 84 555 właścicieli nowych samochodów z roku modelowego 2023, po dziewięćdziesięciu dniach użytkowania auta. Ale to oczywiście nie wszystko.Kia EV6 Best in Class wg J.D. Power

Szerszy wymiar nagród

Tytuły Best in Class dla modeli Kia w badaniu APEAL pięknie (i rekordowo) uzupełniają nagrody w badaniu Initial Quality Study. Oczywiście także przeprowadzonym w roku 2023 przez J.D. Power. Marka ma w ostatnim czasie naprawdę wiele powodów do dumy i radości. I to powodów różnorakich, bo uznaniu użytkowników (głównie za jakość, efektywność i funkcjonalność) towarzyszą nagrody za styl. Przypomnę tylko, że Kia EV6 oraz Carnival otrzymały w ostatnim czasie prestiżowe Good Design Awards.

Jeszcze szerzej podchodzi do wyróżnień Steven Center, dyrektor operacyjny i wiceprezes Kia Ameryka. – Jako marka najczęściej nagradzana przez J.D. Power zarówno w badaniach APEAL, jak i IQS, Kia udowodnia pozycję lidera nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale także w segmencie elektromobilności. Nasze (…) samochody gwarantują jakość, niezawodność i technologię, których poszukują konsumenci. Jednocześnie wyniki badania J.D. Power APEAL 2023 pokazują nasze ciągłe dążenie do oferowania odpowiedniego połączenia pożądanych funkcji i cennych atrybutów w wielu modelach – mówi Steven Center.

Władysław Adamczyk
Zdjęcia: Kia
Nagrody APEAL JD Powers - rekord Kia (1)

Poprzedni wpis Następny wpis

    Szukasz auta dla siebie?
    Wypełnij formularz, a my się z Tobą skontaktujemy!