Po dziesięciu miesiącach roku Stellantis zajmuje (a i utrzymuje) pierwsze miejsce na polskim rynku całkowicie elektrycznych samochodów miejskich. Auta elektryczne Stellantis zajmują wiele czołowych miejsc rankingów sprzedaży w swoich segmentach. Na rynku europejskim koncern zanotował spektakularny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych i zwiększył swój udziały w tym segmencie do 15,3%.
Samochody elektryczne Stellantis w Polsce
Po podliczeniu danych za październik, możemy stwierdzić, że na polskim rynku samochodów elektrycznych Stellantis rozpycha się mocno i z sukcesami. Koncern jest liderem łącznej sprzedaży aut elektrycznych segmentów A, A-SUV, B, B-SUV oraz B-MPV, z udziałem rynkowym wynoszącym aż 40,9%. Samochody BEV – w pełni elektryczne Stellantis plasują się na podiach rankingów sprzedaży w swoich segmentach.
Fiat 500-e jest liderem segmentu A elektrycznych aut miejskich, co zrozumiałe, bo nowa elektryczna „pięćsetka” była przecież często nagradzana. Z kolei trzecie miejsce na podium dla sportowego Abartha 500-e może co nieco zaskakiwać. W segmencie B samochody elektryczne Stellantis zajmują miejsca drugie – Peugeot E-208 – oraz trzecie – Opel Corsa-e. Wyższa pozycja Corsy-e w segmencie elektryków niż Corsy w segmencie aut spalinowych mnie akurat nie dziwi. Pozwoliłem sobie bowiem skromnie uznać (i się do tego na blogu przyznałem), że Corsa-e jest jeszcze sympatyczniejsza od Corsy. W segmencie w pełni elektrycznych B-SUV-ów samochody elektryczne Stellantis zajmują cztery z pięciu pierwszych pozycji. Najwyżej – na miejscu drugim – jest produkowany w Tychach Europejski Samochód Roku 2023 Jeep Avenger. A za nim, na pozycji trzeciej – sexi Opel Mokka electric, na czwartej – Peugeot e-208 i na piątej – DS 3 E-Tense.
Zeroemisyjne auta Stellantis w Europie
Europejski rynek aut elektrycznych rozwija się szybciej niż polski i szybciej rozwija się na nim Stellantis. W trzecim kwartale koncern zanotował wzrost sprzedaży aut BEV o 41% w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku. Samochody elektryczne Stellantis zdobyły 15,3% udziału w rynku w Europie i zapewniły koncernowi pozycje lidera w poszczególnych segmentach. W trzecim kwartale modele elektryczne Stellantis znalazły ponad 87 000 nabywców. Dzięki temu koncern zajął drugie miejsce w europejskim rankingu sprzedaży samochodów typu BEV w rzeczonym trzecim kwartale. Na sukces w tym segmencie zapracowały modele różnych marek – szczególnie Fiat 500e, elektryczny Opel/Vauxhall Corsa, Peugeot e-2008 oraz Jeep Avenger. Kolosalne znaczenie dla sukcesu miała także cała gama całkowicie elektrycznych samochodów użytkowych, które zapewniły koncernowi 38% udziału w rynku.
Osiągnięcia koncernu skomentował Uwe Hochgeschurtz, dyrektor operacyjny Stellantis na region Rozszerzonej Europy. – Nie tylko zmniejszyliśmy różnicę do liderów rynku w Europie, ale w minionym kwartale wyprzedziliśmy ich na rynku pojazdów elektrycznych. W dynamicznym i konkurencyjnym środowisku borykającym się z ciągłymi trudnościami, wykazujemy się wydajnością, elastycznością i sprawnością organizacyjną. Wykorzystujemy w tym naszą wyjątkową ofertę produktów oraz zaangażowanie naszych pracowników i pracowników naszej sieci dealerskiej. Dynamika naszej elektryfikacji stale rośnie i jesteśmy na dobrej drodze, aby do końca 2024 roku podwoić gamę w pełni elektrycznych modeli w ramach planu strategicznego Stellantis Dare Forward 2030. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy gotowi na wyzwania i na sukces w naszej wspólnej podróży – powiedział Uwe Hochgeschurtz.
Radek Pszczółka
Zdjęcia: Stellantis